anahtar kelime araştırması nasıl yapılır, anahtar kelime analizi, anahtar kelime planlayıcı

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İyi bir içerik oluşturmak çok basit gibi gözükse de aslında zahmetli bir iştir. SEO uyumlu içerik oluşturmanın temel kuralı ise anahtar kelime araştırması ile başlar. Kullanıcıların arama sorgularını ve anahtar kelimeleri içerik içerisinde uygun şekilde kullanmak size avantaj sağlar.

Yeni içerik fikirleri bulmak ve kullanıcıların internette yaptıkları arama sorgularını keşfetmek onlara daha faydalı içerik üretmenin adımlarından biridir. Arama motorlarını memnun etmek iyi bir kullanıcı deneyimi sunmaktan geçer. Bunu nasıl yapabilirim diye soracak olursanız iyi bir anahtar kelime araştırması ile kullanıcıların neleri aradığını bilerek, onların sorgusuna yönelik cevap oluşturmak sitenize gelen kullanıcıya iyi bir deneyim yaşatabilir. Bu da sayfada kalma süresini uzatarak hemen çıkma oranını düşürebilir. 

Bu içeriğimizde anahtar kelime nedir, anahtar kelime araştırması nasıl yapılır, bunu yaparken hangi anahtar kelime araçları kullanılır bunlardan bahsedeceğiz.

Google sıralamasını yükseltmek artık çok kolay.

Web sitenizin Google sıralamasını yükseltecek dijital stratejiyi beraber tartışalım. Arama motoru optimizasyonu çalışmaları için teklif alın.

Anahtar Kelime Nedir?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki anahtar kelimeler SEO stratejisinin başarılı olması için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Google’da veya diğer arama motorlarında sıralama almak istediğinizde anahtar kelime size yardımcı olacaktır. Arama terimi veya anahtar kelime, sayfanızdaki içeriği anlatan bir kelimedir diyebiliriz.

Örnek verecek olursak, ayakkabı satan bir web sitesi için ayakkabı sektörüne ait birçok anahtar kelime vardır. Bunlar; “Ayakkabı Modelleri”, “Erkek Ayakkabı”, “Kadın Ayakkabı”, “Spor Ayakkabı” gibi anahtar kelimeleri içerir. Kullandığınız anahtar kelimeler Google için aslında bir ipucudur. Kullandığınız anahtar kelimeler Google ya da diğer arama motorlarının içeriğinizin ve sayfanızın ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olur. Google her geçen gün algoritmalarını daha ileri düzeyde geliştirmeye devam ediyor.

Semantik web dediğimiz kavram ile artık kullanıcı bir kelimeyi aradığında, o kelimeye benzer aynı anlam ifade eden kelimeleri de anlayıp kullanıcıya sunabiliyor. Semantik kelimeler SEO açısından oldukça önemlidir.

SEO Danışmanlığına mı ihtiyacınız var? SEO hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için linke basabilirsiniz.

İlgili İçerik : Sıkça Sorulan SEO Çalışması Soruları

LSI ve Semantik Kelimeler

Latent Semantic Indexing; Gizli anlamsal indeksleme diye çevirebiliriz. Google kullanıcıların en iyi ve faydalı sonuca ulaşmasını istiyor. Kelimeler genellikle birden fazla anlam barındırır. Bu nedenle, bir sayfada görünen bir kelime sayfanın bir arama kelime öbeğiyle alakalı olduğunu garanti etmez. LSI, arama motorunun web sayfalarındaki içerikleri tarayıp, anlamlandırması için kullanılır. İçerikte neyden bahsettiğini anlayıp, başka bir arama sorgusuyla da eşleşmesine olanak sağlar. Kelimeler birden fazla anlam ifade edebilir, bu teknoloji de aslında anahtar kelimenin anlamının altında yatan yapıyı bulmayı amaçlar. 

Generate LSI Keywords That Google LOVES

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Anahtar kelimenin ne olduğuna değindik. Şimdi gelin anahtar kelime araştırması nedir, anahtar kelimeler bizim için neden önemlidir bunu inceleyelim. Google’da insanlar gün içerisinde yaklaşık 3.5 milyar kelime araması gerçekleştiriyor. Evet yanlış okumadınız, 3.5 milyar sorgu! Eğer sizde bu sorguların içinde yer almak isterseniz işe anahtar kelime araştırmasıyla başlamalısınız.

Anahtar kelime araştırması, kullanıcıların ya da hedef kitlenin sunduğunuz bir ürün ile alakalı sorgu gerçekleştirdiğinde bu hizmeti ararken kullandığı kelimeleri bulmayı amaçlar. Anahtar kelime araştırması yapmadan arama motorlarında kaybolup gidersiniz. Anahtar kelime stratejinizi belirlerken dikkate almanız gereken birçok faktör bulunuyor. Markanızın kimlere hitap ettiği, rakipleriniz, hedef kitleniz ve markanın misyonu gibi etkenleri ele alabiliriz.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

İçeriklerimizin Google tarafından sıralama almasını istiyorsak kullanıcının arama niyetini göz önünde bulundurmalıyız.  İnsanlar sizi bulmak için arama motorlarında hangi kelimeleri arıyor, ne tür aramalar yapıyor, hangi sorguları gerçekleştiriyor bunları iyi analiz etmemiz gerekir.

Arama niyetine göre iyi bir içerik oluşturmak hem kullanıcıyı memnun etmek için hem de Google’ı memnun etmek açısından faydalı olacaktır. Sonuçta Google, kullanıcıların yaptığı arama sorgularında ne görmek istediğini bilen bir algoritmaya sahip. Anahtar kelime analizi yaparken aşağıda vereceğimiz 3 çeşit sorgu türüne göre gruplandırma yapabilirsiniz. Aynı arama niyetine sahip kullanıcı sorgularını sırayla gruplayarak işe başlayın. 

İlgili İçerik : Anahtar Kelime Analizi

Kullanıcı Arama Niyeti (Search Intent)

Çevrimiçi arama yapan herkes belirli bir sorusu olduğu için arama yapıyor. Arama niyeti kullanıcının arama yaparken ki amacını keşfetmemizi sağlar. Bu sorguda bir cevap mı arıyor, sadece web sitesini mi ziyaret etmek istiyor? Yoksa bir ürün ihtiyaç duyduğu için satın alma yapacağı bir arama mı yapıyor? Bu amaçlar doğrultusunda kullanıcı arama niyetine uygun sayfalar oluşturduğunuzdan emin olun.

Birçok farklı arama niyeti sorgusu bulunuyor. Kullanıcılar arama yaparken üç temel amaç doğrultusunda ilerliyor. Biz bu yazımızda en çok kullanılan ve bilinen arama amaçlarına değineceğiz:

Bilgilendirme Sorguları

Bilgilendirme sorguları, bilgi arayan kullanıcı demektir. İnternette birçok konu hakkında arama yapan kişiler bilgi arayanlar ve bilgiye ulaşmak isteyenler tarafından yapılır. Bunlar; SEO hakkında, yemek tarifi hakkında ya da sağlıkla ilgili merak edilen sorulardan oluşabilir. Kullanıcılar herhangi bir konuda bilgi edinmek için arama sorgusu yaparlar. Örneğin, bugün hava durumunu merak eden kullanıcı bilgi almak için bu sorguyu gerçekleştirir. 

Bilgilendirme amacı içeren kelimeleri listeleyelim:

  • Ne 
  • Neden
  • Nasıl
  • Nerede
  • Ne zaman 
  • Kim

Bu sorgularla müşterilerimizi ya da kullanıcılarımızı bilgilendirmeyi amaçlamalıyız. “Domates Çorbası Nasıl Yapılır” sorgusunu yapan kullanıcıya tarifi vermeliyiz.

anahtar kelime araştırması nasıl yapılır, anahtar kelime planlayıcı, anahtar kelime analizi, semantik anahtar kelimeler, lsi, gizli anlamsal indeksleme

Gezinme Sorguları

İkinci arama amacı(niyeti) gezinme amacıdır. Bir kullanıcını arama yaptığında sitenizi zaten tanıyor ve biliyordur. Siteniz insanların aradığı site olduğunda organik trafiğinizde doğal olarak yükselecektir. Bu amaçla arama yapan kullanıcılar “İnstagram” sorgusunu yaptığında İnstagram web sitesine gitmek için aramayı yapar.

İşlemsel Sorgular

Bir ürünü veya hizmeti satın almak isteyen kullanıcı tarafından gerçekleştirilen sorgulardır. En iyi satın almayı gerçekleştirmek için web sitelerini inceler. Uçak bileti, otobüs bileti gibi aramalar işlemsel sorgulardır. Kullanıcı uçak bileti satın almak için bu anahtar kelimeyi sorgulatır.

anahtar kelime araştırması nasıl yapılır, anahtar kelime planlayıcı, anahtar kelime analizi, semantik anahtar kelimeler, lsi, gizli anlamsal indeksleme

Bonus+

Bölgesel Arama Analizi

Bu üç arama niyetine ek olarak Google Trends aracından da anahtar kelimelerin bölgesel arama hacimlerine bakabilir, buna göre yerel SEO ve anahtar kelime stratejinizi oluşturabilirsiniz. 

Sonuç olarak içeriğinizi kullanıcıların arama amaçlarına göre optimize etmelisiniz. Belirlediğiniz anahtar kelimeler ile bir yol haritası oluşturun. 

En iyi Ücretli ve Ücretsiz Anahtar Kelime Araçları

Anahtar kelime araştırması yapabileceğimiz ücretli ya da ücretsiz birçok araç mevcut. Şimdi gelin hep birlikte En İyi Ücretli ve Ücretsiz Anahtar Kelime Araçlarına göz atalım:

En iyi SEO araçları hakkında yazdığımız kapsamlı içeriği linke basarak okuyabilirsiniz.

SEMrush

Birçok uluslararası marka SEMrush’ı kullanıyor. Dijital pazarlama profesyonelleri tarafından tercih edilen SEMrush, en iyi SEO araçlarından biridir. Ücretli bir araç olan SEMrush’ın ücretsiz deneme sürümü de mevcut. Aylık 99-399 dolar arasında değişen ücreti ile işinize yarayacak bir paket seçebilirsiniz. Anahtar kelime analizi için “Keyword Magic Tool”dan yararlanabilirsiniz. Anahtar kelime analizi dışında SEO için rakip analizi, site denetimi, organik trafik analizi yapabilirsiniz. SEMrush’ı kullanarak birçok konuda veri elde edebilirsiniz. Anahtar kelime araştırması yaparken bir arama terimi girdiğinizde binlerce anahtar kelimeyi size sunar. Rakiplerinizin anahtar kelimelerini inceleyerek yeni içerik fikirleri bulabilirsiniz. Long-tail keyword dediğimiz uzun kuyruklu anahtar kelimeleri ve semantik kelimeleri görerek anahtar kelime araştırmanıza bunları da dahil edebilirsiniz.

İlgili İçerik : Semrush Kullanım11 Adımda SEMrush Kullanımıı ve Kapsamlı Rehber

Ahrefs Keywords Explorer

Anahtar kelime araçları içinde en iyi veritabanı sağlayan çok amaçlı bir SEO aracıdır. Ahrefs anahtar kelime analizini “Keywords Explorer” ile yapabilirsiniz. Aylık olarak verileri günceller, geniş bir veritabanına sahiptir. Anahtar kelime analizi dışında birçok bilgi içeren müthiş bir araçtır. Aylık 99 dolar ile 999 dolar arasında paketlerinden işletmenize uygun bir paket seçebilirsiniz. Tek dezavantajı biraz pahalı olması diyebiliriz. Ama bunu sonuna kadar hak ediyor. Özellikle backlink açısından sağladığı veriler ile rakiplerinizle güçlü bir rekabet sağlayabilirsiniz. Arama terimlerinin hacimlerini, tıklama verilerini ve zorluk derecesini görebilirsiniz. Tüm raporlarda filtreleme işlemini yapılabiliyor. Anahtar kelime analizi yaparken, sizin ya da rakiplerinizin SERP’te sıralama alan kelimelerini filtreleyerek görmek mümkün. 

Ubersuggest

Herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir panele sahip olan Uberseggest ücretsiz bir araçtır. Bir arama terimi girin. Anahtar kelimenizin arama hacmini, tıklama başına maliyetini ve rekabet seviyesini görebilirsiniz. Ubersuggest birçok ülke ve dil seçeneği ile hizmet vermektedir.

Neil Patel tarafından geliştirilmiştir. Anahtar kelime ve içerik fikirleri bulmanıza olanak sağlayan iyi bir SEO aracıdır.

KeywordTool.io

Keyword Tool, anahtar kelime analizi için kullanabileceğiniz ücretsiz bir araçtır. Şöyle ki sorguladığınız anahtar kelimeyi tamamlayan birden fazla kelimeyi bize sunsa da, arama hacimlerini, trendleri, rekabet zorluğu gibi bilgiler için Keyword Tool Pro’yu tercih etmeniz gerekir.

Google Anahtar Kelime Planlayıcıya alternatif olarak kullanabilir. Aynı zamanda Google tahminde kullanıcıların önceki sorgularından edindiği verilere göre girdiğiniz anahtar kelime için birçok tamamlayıcı kelime sunar. Aracın otomatik anahtar kelime tamamlama özelliğinden faydalanabilir, uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulabilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Anahtar Kelime Planlayıcı kullanımı oldukça basit olan anahtar kelime aracıdır. Google tarafından geliştirildiği için en güvenilir sonuçları verir. SEO uzmanları tarafından çok sık kullanılan bir araçtır. 

Anahtar kelime araştırmasına başlamak için markanız ya da aramak istediğiniz bir sorgu girin. Bu girdiğiniz kelimenin aylık arama hacmini, rekabet seviyesini ve reklam için kullanılacak anahtar kelimelerin teklif aralıklarını bize verir. Semantik anahtar kelimeleri bulma konusunda iyi bir araç olan Google Anahtar Kelime Planlayıcı, benzer anahtar önerilerinin bir listesini oluşturur. Birçok sonuçla karşılaşabilirsiniz. Bu sonuçları filtreleyebilir ve seçenekleri daraltabilirsiniz. Başka bir özelliği ise negatif anahtar kelimeleri hariç tutmamıza imkan sağlaması. Negatif olarak belirlediğiniz kelimeleri içeren aramalarla karşılaşmazsınız. 

Keyword Surfer

Google’da bir anahtar kelimeyi aradığınızda arama çubuğunda anahtar kelime istatistiklerini görüntüleyebilirsiniz. Aslında bu bir araç değil eklenti. SERP(Arama Sonuç Sayfası)’te sağ tarafta bir panelden anahtar kelimelerin hacimlerini görebilmenizi sağlayan pratik bir SEO anahtar kelime aracı gibi düşünebilirsiniz.

Yapmanız gereken Keyword Surfer’ı Chrome uzantısına eklemek, işte bu kadar basit. Eklentiyi kurduktan sonra Google arama çubuğunda herhangi bir anahtar kelimeyi aratın. “Pazarlama nedir” anahtar kelimesine benzer anahtar kelimeleri size verecektir. Çok kullanışlı bir araçtır. 

Google sıralamasını yükseltmek artık çok kolay.

Web sitenizin Google sıralamasını yükseltecek dijital stratejiyi beraber tartışalım. Arama motoru optimizasyonu çalışmaları için teklif alın.

Bültenimize abone olarak içeriklerden ilk siz haberdar olun.

Yayınladığımız içeriklerden ilk siz haberdar olmak için e posta bültenimize abone olun.

Son eklenen yazılar