seo stratejisi, brandaft dijital ajans
Online varlığınızın uzun soluklu olması ve dijital bilinirliğinizin arttırma yollarından en önemlisi doğru kurgulanmış bir stratejiye sahip olmaktır. Sürekli gelişen bu ortamda bilinirliğini artırmak için SEO stratejisine sahip olmak gerekir. Bunun için araştırma yapıp bir plan dâhilinde hareket etmek çok daha yararlı olacaktır. SEO stratejisi kurgularken nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazımızda ele aldık.
Paylaşmak Önemsemektir!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Online varlığınızın uzun soluklu olması ve dijital bilinirliğinizin arttırma yollarından en önemlisi doğru kurgulanmış bir stratejiye sahip olmaktır. Sürekli gelişen bu ortamda bilinirliğini artırmak için SEO stratejisine sahip olmak gerekir. Bunun için araştırma yapıp bir plan dâhilinde hareket etmek çok daha yararlı olacaktır. SEO  stratejisi kurgularken nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazımızda ele aldık.

İlgili İçerik : Ücretsiz SEO Analizi, SEO Ajansı

İyi bir SEO Stratejisi nasıl olmalı?

Arama motoru optimizasyonu, bir web sitesi için organik trafik sağlamanın önemli yöntemlerinden biridir. Bu sebeple uygulanacak strateji doğrultusunda öncelikle amaç ve hedef belirlemeli ardından kitle ve rakip analizi yapılmalıdır. Şimdi başarılı bir SEO stratejisi için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine gelelim:

Anahtar Kelimelerinizi Belirleyin 

Google’ın en önem verdiği ölçütlerden biri olan anahtar kelimeler, yapılacak işle alakalı olmak zorundadır. SEO’nun olmazsa olmazlarından kelimeleri doğru seçmek, yolun en başındayken dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir ki temeller bunun üzerine kurulacaktır. Sizden başka pek çok web sitesi de sizinle aynı anahtar kelimeye taliptir ve sizin rakibinizdir. Bu sebeple araştırmanızı iyi yapmalı, hedeflediğiniz kelimeyi seçmeden evvel aradığınız konu ile ilgili Google’ın ilk sayfasındaki web sitelerini analiz etmelisiniz. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, tek kelimeliklere göre dönüşüm oranı daha fazla olanlardır. Google Analytics veya Semrush gibi çeşitli analiz araçları, anahtar kelime sıralamasını ve trafiğini ölçmekte size yardımcı olacaktır. Anahtar kelimeler hedef kitlenizi belirler ve bu SEO stratejisi için en önemli noktalardan biridir. Optimizasyon çalışmalarınızda  fark yaratacak SEO araçlarını kullanmayı ihmal etmeyin. 

İlgili İçerik : Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?, Semantik Kelimeler ve SEO

Web Sitenizi Analiz Edin

Eğer başarılı bir planla rakiplerinizin önüne geçmek isterseniz, kendinizi yani web sitenizi tanımanız gerekir. Yaptığınız SEO çalışmaları ne kadar doğru? Bu çalışmalar doğrultusunda günlük trafiğinizin durumu nedir, hangi anahtar kelimeler web siteniz için yarar sağlıyor, sayfalarınız arasında en bilineni hangisi gibi soruların yanıtlarını bulup rakiplerinizle kendinizi kıyaslayabilirsiniz. Web sitenizdeki linklerin ilgili sitelere bağlantı vermesi gerekir; buna dikkat etmeli ve sayfaların kırık olup olmadığını kontrol etmelisiniz. İçeriklerinizdeki meta description etiketlerinin doğruluğundan emin olmalısınız çünkü bu web sitenizin arama motorlarında görünme oranını etkiler. Google’ın güncelliğini koruduğunu bilmeli, araştırmacı olmalısınız. Böylece oluşturduğunuz SEO stratejisiyle adımlarınızı henüz yavaş atmaya başlarken ulaştığınız sonuçlarla birlikte yanlışlarınızı görebilecek ve emin adımlar atacaksınız.  

        İlgili İçerik : Ücretsiz SEO Analizi

Teknik SEO Denetimi Yapın

Teknik SEO arka planda sitenizi iyileştirecek çalışmaları içerir. 

 • Web sitenizi kesinlikle mobil uyumlu hale getirin
 • Sitenizin kodlamasının temiz olduğundan emin olun
 • Tekrar eden içerikleri düzeltin
 • Kırık linkler varsa düzeltin, bu Google sıralamasında sizi geride bırakır
 • Google Search Console ile sitenizin sağlığını takip edin
 • İçeriklerinizi SEO araçları ve Google Analytics ile analiz edin
 • Trafik almayan içeriklerinizi güncelleyin ve düzenleyin

İlgili İçerik : Ücretsiz SEO Analizi

İçeriğinizi önemseyerek SEO Stratejinizi güçlendirin

Başarılı bir SEO stratejisinde sorumluluk içerikte başlar. Sitenizdeki içeriklerin SEO hedeflerinize uygun olması gerekir. Bundandır ki içeriklerinizi nasıl olsa yazdım ve bitti diye düşünerek bir kenara atmamalı daima denetim yapmalısınız. Kaliteli, faydalı içerik yazmak hem sizin için hem de kullanıcılar için önemlidir. 

 • Yazdığınız içeriklerin özgün ve anlaşılır olduğundan emin olun
 • Google tekrarı yapılan ve kopyalanan içerikleri sevmez, kontrol halinde olun
 • İçeriğinizde araştırdığınız ve trafiği yüksek olan anahtar kelimeleri eşit kullanın
 • Yazılarınız ilgili kaynağınızı tanıtacak nitelikte olmalıdır
 • Az trafik almış, ziyaretçisi düşük olan içeriğinizi düzenleyin ve güncelleyin
 • İçerik artık güncelliğini kaybetmiş ve bir değeri yoksa silin
 • Ayrı başlıklarda olan içerikler için ayrı sayfalar belirleyin
 • Kaliteli görseller kullanın
 • Google’ın başlık ve içerik için belirlediği karakter sayısına uygun yazın
  (Google’ın formatta yaptığı son değişikliklere göre meta title uzunluğu 60, meta description uzunluğu 120 karakteri geçmemelidir.)
 • Güçlü backlinkler edinin

Site Hızınızı Güçlendirin

Kullanıcıların bir web sitesine girdiklerinde dikkat ettiği en önemli şeylerden biri sitenin açılma hızıdır. Google’daki verilere göre mobil kullanıcıların yaklaşık %53’ü 3 saniyeden daha uzun sürede açılan sayfaları terk ederler. Dijital pazarlama dünyasının bu kadar geliştiği bir dönemde, özellikle e ticaret siteleri gibi siteler, kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurarak davranmalıdır. Bu sebeple web sitesindeki sayfaların hızının optimize edilmesi gerekir. Doğru bir SEO stratejisinde hız konusu dikkat edilmesi gerek hususlardan biridir.

Sayfa Hızı Optimizasyonu için İpuçları:

 • Sitenize uygun hosting alın
 • Aldığınız hostingin SEO uyumlu olmasına dikkat edin
 • Dosya boyutlarını sıkıştırarak azaltın
 • Sayfaların farklı bölümlerindeki görsel, CSS, HTML ve script gibi sorguları düşürün
 • Görsel boyutlarınızı gözden geçirerek optimize edin
 • Az eklenti ve az yönlendirme kullanın
 • Site hızınızı düzenli şekilde test edin

Kullanıcılardan Geri Bildirim Alın

Kullanıcılardan edinilen bilgiler sayesinde web sitesinin eksiklerine ve ihtiyaçlarına göre hareket edebilirsiniz. Sizden beklentilerini, içeriklerinizden memnuniyetlerini, kendi isteklerini belirttiklerinde kullanıcı gözünde nasıl olduğunuz ve olmanız gerektiğini öğrenmiş olursunuz.

Google algoritmasında kullandığı yapay zekâ ile bir web sitesindeki içeriğin kalitesini kullanıcının davranışlarından çıkarır. Bu sebeple SEO stratejisi kapsamında kullanıcı deneyimi ilkelerini de gözetmelisiniz. Kullanıcıların web sitenizdeki dönüşüm oranını ve trafiğinizi arttırmak adına aşağıdaki maddeleri yapmakta geç kalmayın.

 • Yararlı içerik üretin,
 • Web sitenizin kullanışlı ve dolaşımının kolay olmasına özen gösterin
 • Akılda kalıcı ve göz yormayan bir tasarıma sahip olun
 • Kullanıcıların zorlanmayacağı bir sistem oluşturun
 • İçeriğin kolaylıkla erişilebilir olmasına dikkat edin
 • İletişim, hakkında, ana sayfa gibi temel bölümleri doğru linkleyin
 • Web sitenizin güvenilir olduğundan emin olun
 • Kullanıcıyı harekete geçirecek bölümler olması sitede uzun süre kalmasını sağlar
 • Koyduğunuz hedefler doğrultusunda web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların beğeni ve güvenini kazanacak değerler içermesi hakkında çaba gösterin.
 • Birlikte kurgulayacağımız SEO stratejisi ile siz de rakiplerinizin önünde olun.

İlgili İçerik : Ücretsiz SEO Analizi

Sonuç : SEO Stratejisi önemli mi?

Dijital varlığınızın sürdürülebilirliği ve karlılığı açısından dijital stratejiniz kapsamında organik olarak büyüme sağlayacak SEO stratejisinin de önemi büyüktür. Brandaft, dijital strateji oluşturmanıza yardımcı olabilir. Stratejinizi oluşturmak için bizimle iletişime geçin.

Brandaft Dijital Ajans
Brandaft Dijital Ajans

Blogumuzdan haberdar olun!

haber bültenimize kaydolarak yeni içeriklerimizden haberdar olun.
Daha fazlasını keşfet.
seo ajansı, istanbul seo ajansı, ankara seo ajansı, bursa seo ajansı, izmir seo ajansı
SEO

SEO Ajansı Tercihinizi Doğru Yapın!

SEO Ajansı, web sitelerinin organik trafiğini ve dönüşüm oranını artırmak üzere çalışmalar yapan firmalardır. Size özel kurgulanmış bir dijital strateji kapsamında, arama motoru optimizasyonu çalışmalarınız Brandaft Dijital Ajans tarafından profesyonelce yürütülür. Marka bilinirliğini artırmak ve doğru hedef kitleye ulaşmanızda arama motoru optimizasyonu çalışmalarının rolü oldukça önemlidir.

Bizimle iletişime geçin.