semantik seo, semantik kelime, semantik kelimeler, semantik seo nedir

Semantik kelimeler SEO açısından önemli mi?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İnternetin yaramaz çocuğu Google, son yıllarda kullanıcı niyetini anlamaya yönelik çalışmalarla semantik seo kavramını hayatımıza soktu. Semantik kelime olarak anlambilimi olarak dilimize geçmiştir. Semantik seo, içeriğin benzer anlama gelen kelimelerle zenginleştirilerek, içeriğin arama motoru tarafından üst sıralarda listelenmesini sağlar. 

Anahtar kelimelerin belirli sıklıkta kullanılarak, benzer anlama gelen kelimeler aralara eklenmelidir. Odak anahtar kelime kadar beraberinde kullandığınız semantik kelimeler de arama sonuçlarında üst sıralarda olmanıza yardımcı olur. Google yaptığı bunun gibi algoritma güncellemeleriyle semantik web kavramını derinleştirdi. 

İlgili İçerik : Anahtar Kelime Araştırması, SEO Analizi

Google sıralamasını yükseltmek artık çok kolay.

Web sitenizin Google sıralamasını yükseltecek dijital stratejiyi beraber tartışalım. Arama motoru optimizasyonu çalışmaları için teklif alın.

Semantik Web Nedir?

Anlamsal ağ olarak türkçeye çevrilmiş semantik web, internet üzerindeki içeriklerin sadece insanlar tarafından değil, çeşitli yazılımlar tarafından da kolayca anlaşılır ve yorumlanabilir olmasını amaçlayan bir web projesidir. Böylelikle bu yazılımların veriyi bulması, paylaşması ve birleştirmesi hedefleniyor. World Wide Web Konsorsiyum (W3C) tarafından yaratılan Semantik Web, gelişen bir internet eklentisi olarak karşımıza çıkıyor.

Semantik Web kavramı ilk olarak 2001 yılının Mayıs ayında, Scientific American dergisinde W3C Başkanı Tim Berners – Lee, James Hendler ve Ora Lassila’nın ortak imzasıyla yayınlanan makalede yer alıyor. Yazılımların işini oldukça kolaylaştıran Semantik Web’in biz kullanıcılara sağladığı fayda ise, daha doğru arama sonuçlarına ulaşarak kullanışlı bir internet deneyimine erişmemiz olarak belirtiliyor. Semantik Web temelde birçok teknolojinin, felsefenin ve prensibin birleşiminden oluşuyor.

Kaynak : Wikipedia

Semantik kelimeler ve SEO açısından önemi

Arama motoru optimizasyonu ( SEO ) çalışmaları, web sitenizin belirlenen anahtar kelimelerde, arama motorlarında üst sıralarda göstermeyi hedefler. Semantik seo kavramı ve seçeceğiniz semantik kelimeler arama motorları tarafından sıralamanızı etkileyecek faktörlerden biri olarak belirlenmiştir. 

“Evden eve taşımacılık” ve “evden eve nakliyat” kelimelerini kıyasladığımızda her iki kelimenin birbirine yakın anlamlı olduğunu görüyoruz. Odak anahtar kelime olarak “evden eve taşımacılık” kelimesini seçerek optimizasyon çalışmalarına başladığınızda, “evden eve nakliyat “ kelimesini de semantik olarak seçerek çalışmak durumunda olursunuz.

Google gibi gün geçtikçe zekileşen arama motorları, odak anahtar kelimeyi ve semantik kelimeleri aynı olarak kabul edeceğinden kullanacağınız anahtar kelime yoğunluğuna dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde Google tarafından keyword stuffing gibi  nedenlerden çeşitli engellere takılma ihtimaliniz var. Google’ın fazla anahtar kelime kullanımında çeşitli filtreler uyguladığı bilinen bir gerçekken, içerik hazırlarken mümkün olduğu kadar kaliteli ve özgün olmasına dikkat edilmelidir.

Semantik SEO Ne İşe Yarıyor?

Dijital dünyayı daha bilgiler daha çok doldurdukça, yapay zekalar ve geliştirilen çeşitli algoritmaların bilgileri bizim adımıza işlemesi ve alması zorlaşıyor. Arama motorlarının sorgu kelimelerinin ve benzerlerinin değişmez  eşleşmelerini aradığı geleneksel kelimesel aramanın aksine, bu yeni nesil semantik seo ilkeleri üzerinde çalışır.

Basitçe söylemek gerekirse, doğal dili, insanların yapacağı gibi yorumlamaya çalışır. Bu şekilde, standart ücretsiz metin aramasını daha güçlü bir konsept arama ile tamamlayarak, semantik, makinelerin kullanıcıların ne istediğini daha iyi anlamasını ve daha alakalı daha ilişkili cevaplar sunulmasını sağlar.

Anlamsal araştırmanın daha anlamlı sonuçlar sunma kabiliyetinin arkasındaki ana mekanizmalardan biri bilgi grafiğidir. Varlıkları (örneğin, insanlar, kuruluşlar, yerler vb.) Tanımlayan çeşitli verileri ve hedef alandaki belirli kavramları ve aralarındaki ilişkileri bütünleştirir. Sürecin sonunda, tüm bu veriler, birçok farklı şekilde keşfedilebilir devasa bir ilgili gerçekler ağı olarak temsil edilmektedir.

Anlambilim ve bilgi grafiklerinin kullanılması, sınıflandırma, öneri vb. diğer içerik yönetimi görevlerinin yanı sıra araştırma, keşfetme, sorgulama ve arama için benzersiz yetenekler sunar. Semantik arama, bu şekilde insanlar ve makineler arasındaki dil boşluğunu kapatmaya çalışmaktadır. 

LSI – Gizli Anlamsal İndeksleme ve Semantik SEO

LSI – Semantik SEO, optimize edilen  anahtar kelimenin eş anlamlılarının ve diğer varyantlarının da sayfa içerisinde hedeflenerek hem içeriği arttırmaya yönelik hem de kullanıcılara daha detaylı ve geniş bilgiler vermek amacıyla ortaya çıkarılmış bir SEO Tekniğidir.

Ortaya çıkma sebebi ise kendini sürekli olarak geliştirmeye çalışan Google arama motoru yapay zeka ve sesli aramaya adım atarak eş anlamlı yani benzer kelimeler ile kullanıcı deneyimi artırmaya yönelik yürüttüğü algoritma güncellemeleridir. Bunu sağlayabilmek adına kullanıcıların düşüncelerini davranışlarını ve kişisel özelliklerini tespit ederek, Google arama motorunda kullanıcıya doğru arama sonuçlarını karşısına sunmayı hedefliyor.

Google sıralamasını yükseltmek artık çok kolay.

Web sitenizin Google sıralamasını yükseltecek dijital stratejiyi beraber tartışalım. Arama motoru optimizasyonu çalışmaları için teklif alın.

Bültenimize abone olarak içeriklerden ilk siz haberdar olun.

Yayınladığımız içeriklerden ilk siz haberdar olmak için e posta bültenimize abone olun.

Son eklenen yazılar