e posta pazarlama, e posta pazarlaması, e posta pazarlama araçları

E posta pazarlama, E posta pazarlama araçları

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Hemen hemen internetle tanıştığımız günlerden beri bilinen bir haberleşme aracı olan e posta günümüze gelene kadar sürekli gelişti. Dijital pazarlamanın bir kolu olmasının yanında bu gelişimiyle beraber reklam ve pazarlamanın içinde de kendini gösterdi. E posta pazarlama nedir, e posta pazarlama araçları nelerdir, e posta pazarlama nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını e posta pazarlama örnekleri ile destekleyerek bu yazımızda bulabilirsiniz.

E posta Pazarlama Nedir?

E posta pazarlaması global adıyla e-mail marketing,  firmaların veya kişilerin belirli bir kitleye pazarlama amacıyla mail göndermesi sonucu oluşan doğrudan bir dijital pazarlama yöntemidir. Pek çoğumuz e-postamıza girip mail gelip gelmediğine bakarken irtibatta bulunmadığımız çeşitli markalardan bilgilendirme, indirim, tanıtım ya da kurs, toplantı içerikleriyle alakalı mailler alabiliyoruz. Bunların bazıları gelen kutusuna düşerken bazıları da gereksiz, spam kutusuna düşebiliyor. Markaların hedefledikleri belirli bir kitleye ulaşmak için yaptığı bu tanıtımlar pazarlama yöntemleri arasında sıklıkla rastlanılan ve dönüşü olan yöntemlerden biri haline dönüşmüştür. E posta pazarlaması, hedef kitle ile doğrudan iletişim sağladığı için etkileşimi en yüksek olan pazarlama yöntemlerindendir. Bu nedenle avantajları mevcuttur.

İlgili İçerik : Dijital Pazarlama Danışmanlığı

E Posta Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Hedefleme

Pazarlama kampanyalarınızı belirlediğiniz bir kitleye ulaştırabilirsiniz. Bunu da e-postanıza yaş, lokasyon, cinsiyet, eğitim, iş vb. özellikleri girip kategorize ederek yapabilirsiniz.

Süreç Takibi

Gönderdiğiniz e- postaların takibinin yapılması da mümkündür. Gönderdiğiniz bir e-postanın hangi kullanıcılar tarafından açıldığına, silindiğine, okunduğuna erişebiliyorsunuz. Bir diğer yandan ülke, cinsiyet, eğitim düzeyi gibi kategorilerle birlikte size gelen aksiyonlara göre yeni pazarlama stratejileri de gelişebilirsiniz.

Maliyet

Firmalar e-mail marketingi hedef kitle odaklı tasarladıkları için ve doğrudan satın alma odaklı olduğundan maliyeti diğer pazarlama yöntemlerine göre çok daha uygundur. 

Zaman Tasarrufu

Rekabetin hız etrafında döndüğü günümüzde listeyi birinci sıralarda tamamlayan e posta pazarlama, anlık ve direkt belirlenen kişilere ulaşması sayesinde zaman konusunda büyük avantaj sağlar.

Kişiselleştirme

Bazen maillerimize baktığımızda bazı markaların adımızı kullanarak hitap ettiği mailleri görebiliyoruz. Bu da e posta pazarlama araçlarının kişiselleştirme özelliği sayesindedir.

E posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

E posta pazarlamada esas olay, gönderdiğiniz içeriğin kullanıcı tarafından okunmasını sağlayabilmektir. Buna bağlı olarak daha fazla kullanıcıya ulaşmak için gönderilen e-postaların açılma oranlarını yükseltmek gerekmektedir. Yeni başlayanlar için e-posta pazarlamanın nasıl yapılması ve neye dikkat edilmesi gerektiğine bu yazımızda rastlayabilirsiniz.

Doğru İçerik

Yazılan mailde konu alanı dâhil; giriş cümlesi, içerik, üslup, görseller gibi her şey tam olarak ve kusursuz planlanmalıdır. Maillere eklenen hareketli fotoğraflar, gifler, videolar da kullanıcıların dönüşümünü etkileyen unsurlardır.

Firma/Marka İsmiyle Gönderim

E-posta gönderirken gönderici kısmında mutlaka firma veya markanın adı yazmalıdır. Kullanıcılar gelen mailde net bir isim gördüğü zaman hem akılda kalma oranı yüksek olur hem de marka bilinirliğinden dolayı büyük oranda hatırlanabilir. Böylece mailleriniz spam olarak düşünülmemiş olur.

İlgi Çekici Başlık

Mailin konu kısmında olan yazı ilk olarak göze çarpacağı için bu başlığın ilgi çekici olması gerekir. Seçilen sözcükler, kullanılan dilin çarpıcı olması kullanıcıların dikkatini çekecektir. Örneğin “20 TL indirim fırsatı veya 40 TL üzerinde 20 TL indirim çeki” gibi başlıklar kullanıcıyı harekete geçirir.

Mobile Uyumluluk

Gönderilen e-postaların mobil cihazlardan açılabilirliği maillerin silinme oranını etkilemekte. Bu sebeple hazırlanan mailin mobil cihazlara uygun şablonda hazırlanması gerekir.

Bilgi İçerikli Mail

Firmanızda olan yenilikleri, haberleri, indirimleri kısaca müşteriye vermeniz gereken tüm bilgileri e-posta ile duyurmalısınız. 

Yönlendirici İçerik

İçeriğinizin doğru, kaliteli ve kullanıcıyı harekete geçirecek şekilde hazırlanması gerekir. Satış odaklı bir içerik yerine satılacak ürünün bilgisi, kullanım alanları gibi içerikler daha sağlıklı olacaktır.

Pasif Kullanıcıyı Etkileme

Pasif kullanıcılara odaklanarak pazarlama yaptığınızda bu kullanıcıları aktifleştirebilirsiniz. Örneğin, “Bizi unuttun mu?” veya “Sizi özledik” gibi içerikler kullanıcıyı harekete geçirir.

Teşekkür Maili

Tüketici gönderdiğiniz maildeki bir linke tıkladığında veya servisi kullandığında “Teşekkür ederiz” e-maili gönderebilirsiniz. 

Özel Gün Mailleri

Özel günlerde hatırlanmak çoğu kişinin hoşuna gider. Mail araçları ile optimize edilen bilgiler sayesinde kullanıcılara doğum günlerinde kutlama maili gönderilmeli aynı zamanda o günlük indirim sağlanmalıdır.

Ödemenin Onayı

Ödeme onay maili, e-ticaret gibi bir web site üzerinden ürün veya hizmet alındığında gerçekleşir. Onay anlamında “Ödemeniz alındı” cümlesiyle bu alışverişin sorunsuz gerçekleştiğini anlatmak üzere mail gönderilmelidir.

E-posta Pazarlama Araçları

E-posta pazarlama hizmetleri arasında pazarlama araçları olmazsa olmazdır. Bu araçları kullanarak e-posta listeniz yoluyla satışlarınızda artışı hedefleyebilir ve gerçekleştirebilirsiniz. Firmanız için kullanılabilecek en iyi 5 e-posta pazarlama araçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

MailChimp ile E posta Pazarlama Kampanyaları Düzenleyin.

Dünyada büyük oranda kullanılan e posta pazarlama araçlarından biri olan MailChimp’in en önemli özelliği kampanya verinize göre geniş bilgi alabileceğiniz ve bir sonraki hareketiniz için kişiselleştirilmiş öneri alabileceğiniz bir program olmasıdır. Ücretsiz versiyonu 2.000 abone ve 12.000 e-posta gönderimi ile kısıtlıdır. Bunun yanında Google, Facebook ve Instagram reklamlarını kurma imkânınız vardır. E-ticaret sisteminizi programla bağladığınızda size yardımcı olacak otomasyon özellikleri elde edecek, güncel ürünleriniz otomatik olarak e-mail listenizden kişiler ile paylaşılacaktır. Ayrıca Trendyol, n11 gibi alışveriş sitelerinde gördüğümüz; sepette bir ürünün bırakılıp satın alınmaması ardından bunun hakkında hatırlatma maili gönderme gibi özelliklere sahiptir. MailChimp, daha iyi pazarlama sağlayabilmek adına müşterilerin verilerine dayanarak rapor sunar. Premium paketi aylık $10’dan başlar.

Mailchimp’e buradan göz atın.

Constant Contact

20 yılı geçkin bir süredir en iyi e posta pazarlama araçlarından biri olan Constant Contact, Premium paket, e-posta ve e-posta plus imkânı sunar. Kullanımı kolay olan programda mobil uyumluluk sayesinde e-posta şablonları oluşturup düzenlemesini yapabiliyorsunuz.

Constant Contact ile müşterilerinizi kriterler doğrultusunda kendi aralarında bölümlere ayırarak listeleyebilir ve buna yönelik e posta gönderebilirsiniz. Yaptığınız kampanya sonuçlarını doğru ve gerçek zamanlı olarak izin veren uygulama, en çok etkileşim alan konu başlığı için rapor almanıza olanak sağlar. Her kampanya hakkında detaylı bilgiler alacak, pazarlamanın iyileştirilmesi üzerine tavsiyeler de verecektir. Constant Contact içerisinde plus paketi aylık $45 iken sadece e-posta paketi aylık $20’dir.

Constant Contact’e buradan göz atın.

GetResponse

GetResponse, ölçeklenebilir bir e posta pazarlama aracıdır. Sizin fiyat planınız ne kadar büyük ve müşterileriniz ne kadarsa ona göre değişir. 30 günlük ücretsiz deneme süresi sunan program, panel tasarlamanıza ve özelleştirmenize yardımcı olarak 500’den fazla hazır şablon da sunar.

Abonelik işlemi sayesinde kişiler hakkında daha detaylı bilgi toplayabilir böylece kişiselleştirilmiş mailler gönderebilirsiniz. Ayarladığınız kriterlere göre kişileri puanlayabilirsiniz. Sohbet ekranı, yazı tahtası, geri bildirim gibi özellikler sayesinde müşterilerinizle etkileşime geçebilirsiniz. Kişilerin etkinliklerini ve davranış biçimlerini keşfetmek için e-posta analitikleri bulunmaktadır. GetResponse premium paketi aylık $15’dan başlar, kurumsallıkta ise $1.199 gibi bir seviyeye kadar çıkar.

GetResponse’a buradan göz atın.

ActiveCampaign ile E posta Pazarlama Kampanyaları düzenleyin.

Active Campaign’in gelişmiş özellikleri sayesinde sıfırdan form ekleyebilir ve hazır şablonları kullanabilirsiniz. Eklediğiniz formu özelleştirmek ve istediğiniz şekilde alan oluşturmak kolaydır. İçerik için tasarım ve özelleştirilebilme için de size yardımcı olan e-posta editörü bulunur. 

Detaylı rapor özelliği ile bir sonraki hareketinizin daha iyi planlamasını, kişilerinizi, kampanyalarınızı gözden geçirebilirsiniz. Ayrıca uygulamanın Lite versiyonunda sınırsız mesaj gönderme hakkınız bulunur. 

14 günlük deneme süresi olan uygulamada bu süreden sonra Lite planı aylık $15’dır. Eğer ki daha fazla özelliğe ihtiyacınız varsa plus paketi ile aylık ücret $70 ödeyerek abone olabilirsiniz.

ActiveCampaign’e buradan göz atın.

AWeber

Bu kulvardaki en eski olan e-posta pazarlama araçlarından AWeber, daha çok küçük ve orta ölçekli işletmelere uygundur. E posta kampanyalarınızın başlatılması için hazır şablon, tasarım özelleştirme gibi pek çok özelliği bulunmaktadır. 

Web sitenizin olmaması durumunda, AWeber ağınızda paylaşmak için bağlantı sunacaktır. 700’den fazla mobil uyumlu şablonları sayesinde hızlı HTML ve zengin e-posta içeriğini oluşturabilir, sıfırdan içerik üretebilirsiniz.  Uygulamayı CRM, e-ticaret, webinar ve araştırma hizmetleri gibi başka birçok online hizmete entegre edebilirsiniz. 

E-mail gönderdiğiniz kişiler içerisinde kimlerin mailleri açtığını, hangi bağlantıları tıklayıp ve hangilerinin abone olmayı bırakıp mail almayı reddettiğini görebilir bunun hakkında rapor alabilirsiniz. Ayrıca kampanyalarınızın başarısını da analiz ederek pazarlamanıza yön verebilirsiniz. 30 gün ücretsiz denemesi mevcuttur. Premium paketi aylık $19’dan başlamaktadır.

AWeber’a buradan göz atın.

Sonuç : E posta pazarlama dijital stratejinizde yeri olması gereken bir dijital pazarlama yöntemidir.

E postalar her ne kadar popülaritesi yitirilmiş olarak görülse de, e posta pazarlaması hala etkisini koruyan bir başka dijital pazarlama yöntemidir. Müşterilerinizi hatırlamak, hazırladığınız içerikleri e posta pazarlama araçlarıyla takipçilerinize ileterek organik trafik elde etmek gibi başlıca sebepler hala bu yöntemin popüler kalmasını sağlıyor.

İlgili İçerik : En iyi SEO araçları ile organik trafiğinizi arttırın.

Bültenimize abone olarak içeriklerden ilk siz haberdar olun.

Yayınladığımız içeriklerden ilk siz haberdar olmak için e posta bültenimize abone olun.

Son eklenen yazılar