dijital strateji, dijital strateji nedir, brandaft dijital ajans

Dijital Strateji Nedir?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dijital strateji, iş performansını iyileştirmek için teknolojiyi kullanmaya odaklanır. Markanın ya da kuruluşun, teknoloji ile yeni rekabet fırsatları yaratmak için gideceği yönü ve bu değişiklikleri gerçekleştirmek için gereksinim duyduğu teknikleri dijital strateji belirler. 

Dijital dünyanın sınırsız olanakları, yenilikçi şirketlerin önceden mümkün olmayan hizmetler sunmasını mümkün kıldığından, dijital strateji genellikle bu tarz iş modellerinde sıklıkla kurgulanır.

İlgili İçerik : Dijital PazarlamaSEO Ajansı

Neden dijital stratejiye sahip olmalısınız?

Günümüzde teknoloji sağlıktan, eğitime kadar birçok alanda ve birçok farklı sektörle entegre duruma geldi. Dijital teknoloji yaygın hale geldikçe firmaların dijital dönüşüm yolculuğu da aynı oranda hızlanacak ve iş stratejisi terimi kendini tamamen dijital stratejiye bırakacaktır. Peki, nasıl? 

Hedef kitle belirleyin.

Markanızın dijital dünyadaki yerini spesifik olarak belirlemek için hedef kitlenin kimler olduğunu belirlemek ile başlayın. Hedef kitleye yönelik içeriklerle bilinirliğinizi arttırın.

Sosyal medyayı efektif kullanın.

Sosyal medya ağları, dijital marka bilinirliğinin artmasında büyük rol oynar. Hedef kitlenizin dikkatini çekebilecek ve onları ilgilendirebilecek içerikler üretin. İçeriklerinizi belirli aralıklarla paylaşın. Bu yol hem dijital bilinirliği hem de markanıza duyulan güven duygusunu arttıracaktır.

İlgili İçerik :  Sosyal medya yönetimi, sosyal medya yönetim araçları

Dijital Stratejinin hedeflerinize göre kurgulandığından emin olun.

Doğru kurgulanmış bir dijital strateji beklentilerinizi sağlayabilir. Doğru kitleye ve reel hedeflere göre kurgulanmış dijital strateji iyi şekilde yürütüldüğünde efektif olabilir.

Web sitesi oluşturun.

Amacınıza uygun şekilde oluşturulmuş, içerik bakımından zengin bir web sitesi oluşturarak hedef kitlenize ulaşın.

İlgili İçerik :  Web Tasarımı

Dijital pazarlama faaliyetlerine önem verin.

Dijital pazarlama, dijital strateji dahilinde kurgulanmış, online bilinirliği artırmaya yönelik yapılan her türlü çalışmaya verilen isimdir. Web sitenize gelen organik trafiği arttırmak için yapılan SEO çalışmaları, arama motorları üzerinde verilen ücretli reklamlar ( Adwords gibi ) ve aynı şekilde sosyal medya kanallarında yürütülen organik – ücretli trafik çalışmaları, dijital medyadan faydalanmak, dijital pazarlamanın kapsamındadır.

İlgili içerik : Dijital Pazarlama Danışmanlığı, SEO Danışmanlığı

Dijital stratejiye dair sıkça sorulan sorular

Dijital strateji varolan ticari faaliyetlere mevcut dijital pazarlama araçlarını entegre edilmesi ve marka bilinirliği, yeni müşteri kazanma gibi faaliyetler için oluşturulmuş bir yol haritasıdır.

Günümüzde en çok karıştırılan kavramlardan ikisi dijital strateji ve dijital pazarlama kampanyasıdır. Oysaki bu iki kavram arasında önemli farklar mevcuttur. Bir firmanın amacına ulaşması için dijital ortamda izleyeceğin eylemlerin bütünü olan dijital stratejinin gerçekleştirilme sürecinde uygulanan işlemlerin her biri dijital pazarlama kampanyasıdır. Yani oluşturulan stratejinin içerisinde birçok pazarlama kampanyası bulunmaktadır.

Burada önemli olan, kime, hangi hizmet nasıl ulaştırılabilir sorusu irdelenmelidir. Hedef kitle belirlemek, rakip araştırmaları yapmak ve ardından harekete geçmek bu kurgunun genel hiyerarşisidir.
Dijital içerik dediğimizde çok geniş bir yelpazeden bahsediyoruz. Metinden sese, fotoğraftan videoya dijital dünyada çevremizi kuşatan her türlü içeriği dijital içerik olarak tanımlamak mümkün. Yani e-ticaret sitelerindeki ürün tanıtım yazılarından marka bloglarına, YouTube videolarından o videoların altında yer alan açıklamalara varana kadar internet ortamında rastladığınız her içerik, dijital içeriktir.


Online dünyada, marka bilinirliğini artıracak dijital stratejiyi belirleyen kişilere dijital stratejist denir. Dijital stratejistler, sektör araştırması yaparak ürün / hizmet kalitenize uygun bir yol haritası belirler.

İlgili içerik : Dijital Pazarlama Danışmanlığı, SEO Danışmanlığı
Hedef kitle, pazarlaması yapılacak olan ürün ya da hizmetin kim tarafından ve ne amaçla tercih edileceği  yönünden yapılan istatistiki bilgileri oluşturmaktadır. Arz talep dengesi içerisinde üretimi gerçekleştirilen ve pazarda yerini alan her ürünün ve hizmetin belli bir hedef kitlesi olacaktır.
Dijital strateji oluşturmada önemli rol oynayan hedef kitle belirlemek oldukça zor görünse de bilimsel tabanlara dayanan yaklaşımlarla kolaylıkla belirlenebilir. Sektöre dair yapılan araştırmalar sonucunda istatistikler toplanır ve çeşitli araçlar yardımıyla veriler yorumlanır. Yorumlanan veriler ışığında hedef kitleniz belirlenir. 
Dijital dönüşüm, bilgi teknolojilerinin yoğun kullanımı ile iş süreçlerinin ve bilgilerin hızla, para ve zaman tasarrufu sağlayarak dijital (elektronik) ortama taşınmasıdır. Dönüşüm, dijitalleşen dünyanın hızını ve kolaylığını iş hayatımızı taşıyor. 
Bültenimize abone olarak içeriklerden ilk siz haberdar olun.

Yayınladığımız içeriklerden ilk siz haberdar olmak için e posta bültenimize abone olun.

Son eklenen yazılar