en sosyal medya yönetim araçları, en iyi sosyal medya yönetim aracı, sosyal medya ajansı, dijital ajans

Sosyal Medya Yönetim Araçları

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Sosyal Medya Yönetim Araçları

Teknolojinin çağa hâkim olduğu bu yıllarda sosyal medya yönetim araçlarını kullanmayan sosyal medya ajansı yok denecek kadar azdır. Sosyal medya yönetim araçları ile kullanılan hesaplar zamandan tasarruf ettirir. Sosyal medya yönetim aracı sayesinde yapılması gereken işlerin yükünü en aza indirebilirsiniz. Bu yazıda en iyi sosyal medya yönetim araçları hakkında tanıtıcı bilgiler vereceğiz.

En İyi Sosyal Medya Yönetim Araçlarında Neler Olmalı?

Sosyal medyayı daha etkili bir biçimde kullanmak, sitenize yapılacak olan ziyaretleri ve etkileşimi arttırır. Birden fazla sosyal medya platformlarıyla (Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter vs.) hareket edilmesi bilinirliğinizi olumlu yönde etkileyecektir. Bunu da en zahmetsiz şekilde yapmanın yolu sosyal medya yönetim araçlarını kullanmaktır. Bu nedenle kurumsal firmalar veya işletmeler iyi sosyal medya yönetim araçları kullanmalıdır. Dijital pazarlamayla uğraşan hemen herkes sosyal medya yönetim araçları hakkında mutlaka araştırma yapmıştır.

Sosyal platformlarınızı ve sosyal medya hesaplarınızı pratik ve zamanınızdan tasarruf ederek yönetmenin en kolay yolu sosyal medya yönetim araçlarıdır. İyi sosyal medya yönetim araçları ise belli başlı özelliklere sahiptir. Kullanılan sosyal medya yönetim aracı için beklenenleri maddeler halinde sıraladık.

 • Desteklenen Sosyal Ağ

Sosyal medya yönetim araçlarında kullanımı yaygın, önemli sosyal ağları destekleme özelliğinin olması gerekliliktir. Bir firma sahibi olduğunuzu düşünelim. Hitap ettiğiniz kesim hem Facebook hem de Twitter kullanıyor, sizin seçtiğiniz sosyal medya yönetim aracı ise sadece birini destekliyor olsun. Bu durumda seçim yapmanız bir hayli zor olacaktır. Kullandığınız yönetim aracının daha fazla sosyal ağı destekliyor olması avantaj sağlayacak ve farklı platformlarda var olmak bilinirliğinizi yükseltecektir.

 • Kullanımın Kolay Olması

Sosyal medya yönetim araçları adı altındaki uygulamalar hayatımıza kolaylık sağlar. Pratik olması ve zaman kaybının yaşanmaması adına yapılan bu uygulamalar, kullanımı kolay ve anlaşılır olunca bir o kadar rağbet görür. Öğrenmesi zor, karışık bir yazılımla üretilmiş olan sosyal medya yönetim aracıyla basit ve pratik bir sosyal medya yönetim aracının tercih edilme oranı arasındaki fark çoktur. Bu sebeple kullanımı kolay aynı zamanda kısa sürede öğrenilebilecek uygulamalar her zaman daha çok tercih edilir.

 • Analiz ve Rapor Bilgisi

Analiz ve raporlama iyi sosyal medya yönetim aracında olması gereken unsurlardandır. Paylaşım yaptığınız içeriğin performansının ölçülmesi gerekir. Ölçüm sonundaki analiz ve rapor bilgisine bakarak etkileşimin ne kadar olduğu bilgisi edinilmelidir. Yapılan işin ziyaret, hareket vb. açısından etkisine göre adım atılır. Twitter, Facebook gibi platformlarda paylaştığınız postların ve firmanız hakkınızda yazılanları, aynı zamanda sizin yanıtlarınızı da analiz ederek bilginize sunar. 

Analiz ve raporlama özelliğinin öncelikle sıklıkla kullanılan Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram, Pinterest ve diğer sosyal medya ağlarıyla entegre çalışıyor olmasına dikkat edilmelidir.

 • Sosyal Sorumluluk

Sosyal medya yönetim araçlarının bağlı olduğu platformlardaki içerikleri izleyip onlara yanıt verebilme iznine sahip olmalıdır. 

 • Zaman Planlı Yayınlama 

Planlanması yapılmış içeriklerin zamanlaması doğrultusunda paylaşımını yapmak basit olmalıdır. Belirli bir süre için paylaşım planı hazırladığınızı varsayalım. Bu paylaşımlar zaman çizgisine göre yayınlanacaktır. Bir içeriği aynı anda farklı sosyal ağlarda yayınlamak için her platforma tek tek giriş yapmak yerine bu özelliği kullanarak kolaylık sağlayabilirsiniz. 

 • Ücret

Sosyal medyada iyi bir hesap kullanımı için ücretli veya ücretsiz yaklaşık elli tanenin üzerinde sosyal medya yönetim aracı bulunmaktadır. Fakat bunlar arasında en iyi sosyal medya yönetim aracı olarak sayabileceklerimiz on parmağı geçmez. İyi sosyal medya araçlarında dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de o uygulamanın ücretidir. Yüksek ücretli olan uygulamaların artılarıyla ücretsiz sürümü olan uygulamaların artılarını karşılaştırarak karar verebilirsiniz. Bazı uygulamaların belirli bir süre içerisinde ücretsiz denemeleri bulunmaktadır. Ücretsiz denemeleri uygulamanın tam sürümü gibi her özelliği kapsamıyor olsa bile fikir edinmek adına iyi bir fırsattır. Böylece ücret ödemeden araçları deneyimlemiş olabilirsiniz. 

Bir sonraki bölümde en iyi sosyal medya yönetim araçlarını sunacağız.

En İyi Sosyal Medya Yönetim Araçları

 • HootSuite

On yılı geçkin bir süredir adını duyurmaya devam eden ve en büyük sosyal medya yönetim aracı olarak anılan programlardan biri olan HootSuite detaylı işlevleri sayesinde 15 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanılmaktadır.

Sosyal medya istatistiklerinin ölçülmesi, içerik için zaman planlamasının yapılabilmesi, birden fazla hesap ve anahtar kelimeyi takip etme, sosyal medya reklamlarının yayınlanması gibi uygulamanın tercih edilmesinin pek çok nedeni vardır. Twitter, Facebook, LinkedIn, Instagram, WordPress vs. gibi tüm sosyal medya platformlarıyla entegre olan HootSuite bütün hesaplarınızdan paylaşım yapmanız için kolaylık sağlar.

Ücretsiz paket imkânı da sunan HootSuite’ten analitik bir raporlama istemeniz halinde bunun için ekstra bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Çeşitli fonksiyonlara sahip olması nedeniyle ilk görüşte karışık görünse de kullanıldıkça alışılacak bir sosyal medya yönetim aracıdır.

İlgili içerik : HootSuite Nedir?

 • Sprout Social

En iyi sosyal medya yönetim araçları içerisinde sayılan Sprout Social uygulamasının en güzel yanı önemli mesaj ve uyarıları tek bir panel üzerinde toplayarak sunan akıllı gelen kutusudur. Aynı zamanda filtreleyebilme özelliği sayesinde acil olan mesajlara yanıt vermek kolaylaşır. İçerikleri birden fazla sosyal platformda yayınlamak basit ve anlaşılırdır.

Sosyal medya takvimi olmasıyla, içerikleri görüp rahatlıkla yönetebilirsiniz. Analiz ve raporlama özelliğini kişiselleştirebilirsiniz. Twitter, Facebook, LinkedIn, Instagram, Google+ vb. hesapların raporlamasını görebilirsiniz. Sprout Social, rapor kısmında hesabınızın takipçilerinin cinsiyetini, yaşını, konumlarını vb. bilgilerini de sunmaktadır.

Sprout Social, ücret bakımından çok ucuz sayılmaz fakat uygulamayı daha iyi bir halde kullanmak için ödeme yapmanız gerekir. 30 günlük ücretsiz denemesini kullanarak bu sosyal medya yönetim aracı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 • Buffer

Ücretsiz en iyi sosyal medya yönetim araçlarından biri de Buffer’dır. Ücretsiz olması özelliklerinin sınırlı tutulabileceğini düşündürse de bu sürümde işe yarar çok fazla seçenek mevcuttur. Twitter, Facebook, LinkedIn ile senkronize olan Buffer, uzun süre sonra paylaşacağınız içeriği bile bünyesinde tutar. Bu kurumsal firmaların da işine çok yarayan bir özelliktir. Diğer güzel özelliklerinden birisi ise paylaşımınızın etkileşim hareketlerini göstermesi ve içeriklerin analizlerini yapıyor olmasıdır. Daha ayrıntılı bilgi (izlenim, yorum, erişim sayıları) edinmek isterseniz ücretli versiyonunu seçmeniz gerekir. Diğer sosyal medya araçlarında olduğu gibi deneme için kısa süreli ücretsiz olan sürümü deneyerek karar verebilirsiniz.

 • TweetDeck

Genellikle Twitter, Facebook hesabı yönetmek ve analiz etmek için bilinen sosyal medya yönetim aracı olan TweetDeck ücretsiz bir uygulamadır. Bütün Twitter hesapları eklenebilen kullanımının yanında öğrenimi kolaydır. Sadece akıllı telefonda değil masaüstü bilgisayarlarla da uyumludur. TweetDeck’in en iyi yanlarından biri zaman ayarlı paylaşım yapabilmektir. Özel zaman çizelgeleri oluşturabilir, ekip hesapları kurarak yönetebilirsiniz. Deneme amacıyla kullanarak isteklerinize uygunluğuna bakabilirsiniz.

 • SpredFast

Diğer araçlara göre daha kurumsal şirketlerin kullanacağı SpredFast’in en belirgin özelliği sosyal medya kampanyalarını yöneterek kıyaslama (benchmark) yapabilmesidir. Bunun sonucunda da aynı sektördeki rakipleriyle karşılaştırma yapabilmeyi sağlayan yönetim araçlarını da barındırmaktadır. Analiz özelliği paylaşılan içerik sayısına, kampanyadaki son kullanıcıyla birlikte oluşan sayıya ve hesabı takip eden kullanıcı sayısına göre şekillenmektedir. Basit kullanımı sayesinde firmalar bu çok özellikli sosyal medya yönetim aracını tercih etmektedirler. Ücreti diğer araçlarla kıyaslandığında biraz daha yüksek olsa da kurumsal firmanın duruşu için böyle bir yönetim aracı kullanmak mantıklı olabilir.

 • Buzzsumo

Buzzsumo, bilinen sosyal medya yönetim araçlarının dışında farklı bir özellikle ön plana çıkar. Sosyal medya sitelerinde trend olan konuları tespit etmek Buzzsumo’nun işidir. Sosyal medyadaki popüler içerikleri takip etmeniz içerik fikirleri ve paylaşım fikirleri bulmak için yararlı bir eylem olacaktır. Bir anahtar kelime yazdığınızda o kelime en çok hangi sitelerde yazılmış rahatlıkla görebilirsiniz. Trend olan konuları ister kelime ister site ismi yazarak yapabiliyor olmanız Buzzsumo’nun güzel yanlarından biridir. Bunun yanı sıra rakip analizlerinin raporları ve seçilmiş olan anahtar kelime hakkındaki bütün paylaşımların mail yoluyla iletilmesi gibi seçenekleri de mevcuttur. 

Bunlar dışında Seesmic, Sendible, Likeable Hub, Social Pilot vb. iyi sosyal medya yönetim araçları da mevcuttur. Özelliklerini araştırarak kendinize en uygun olan sosyal medya yönetim aracını bulabilirsiniz. Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır konulu bir diğer yazımızı linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bültenimize abone olarak içeriklerden ilk siz haberdar olun.

Yayınladığımız içeriklerden ilk siz haberdar olmak için e posta bültenimize abone olun.

Son eklenen yazılar