semrush, semrush kullanımı, semrush nedir

11 Adımda SEMrush Kullanımı

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

SEMrush; markanızın ya da müşterilerinizin çevrimiçi görünürlüğünü en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olmak, rakiplerini analiz etmek ve pazarlama faaliyetleri hakkında detaylı bilgiler edinmek için kullanabileceğiniz harika bir araçtır. ebay, Quora, booking.com gibi büyük uluslararası markalar da SEMrush’ı tercih ediyor. 

Web sitenizin performansını analiz edebileceğiniz, anahtar kelime analizi yaparak rakiplerinizle alakalı kelimeleri bulabileceğiniz ücretli bir SEO aracıdır. Pro, Guru ve Business olmak üzere üç farklı plana sahip. İşletmeniz için en uygun olan paketi seçebilirsiniz. Aracın ücretsiz deneme sürümü de mevcuttur. SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanları tarafından tercih edilmesinin sebebi, içinde birçok veriyi barındırması diyebiliriz. 800 milyon domaini ve 20 milyar anahtar kelimeyi içinde barındırıyor. Veri tabanı oldukça geniş coğrafyaya hitap eden araç domain üzerinden verileri alarak analiz raporları çıkarmaya yarıyor. 

Semrush’ı ücretsiz denemek ve indirimli kullanmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Google sıralamasını yükseltmek artık çok kolay.

Web sitenizin Google sıralamasını yükseltecek dijital stratejiyi beraber tartışalım. Arama motoru optimizasyonu çalışmaları için teklif alın.

SEMrush Nasıl Kullanılır?

Kullanım alanı oldukça geniş olan Semrush’ı ile detaylı bir şekilde site analizi yapabilirsiniz. PPC’den SEO’ya, içerik pazarlamasından pazar araştırmasına kadar dijital pazarlama sektöründeki herkes için kullanılması faydalı bir araçtır. Verileri ve bilgi miktarını iyi analiz edip, neyin en iyi olduğunu belirleyebileceğiniz ve site performansınızı artırabileceğiniz bilgiler sunar. Bu içeriğimizde SEMRush’tan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinize dair 11 Adımda SEMrush Kullanımı’nı sizler için derledik.

11 Adımda SEMrush Kullanımı

Proje Oluşturun

Projeler bölümünü kullanarak tanımladığınız web sitesine site denetimi, backlink analizi, pozisyon takibi yapabilirsiniz. SEMrush’ın özelliklerini keşfetmeden önce ilk yapmanız gereken kontrol panelinde bulunun ‘Projects’(Projeler) kısmına tıklayıp yeni bir proje tanımlamak olmalı. 

Yeni bir proje oluşturmak için “+” simgesine tıklayın. Oluşturacağınız projenin Domain adını ve projenin ismini girin ve oluştura tıklayın. İşte bu kadar basit. Bundan sonra oluşturduğunuz projenin performansını SEMrush araçlarını kullanarak görebilirsiniz. Sitenizde bulunan teknik sorunları site denetiminden inceleyip düzeltebilir bunun dışında On-Page SEO fikirleri gibi birçok araçtan yararlanabilirsiniz. 

Domain Analizi Yapın

Domain analizi yapmak için alan adınızı girmeniz yeterli. Alan adı hakkında her şeyi analiz edebileceğiniz bir araçtır. Bu kısımda rakiplerinizin ve kendi web sitenizin de detaylı bir şekilde incelemesini yapabilirsiniz. SEMrush sitenize sahip bilgileri size sunacaktır. Böylece aylık organik trafiğinizi gözlemleyebilirsiniz. SEMrush organik arama sonuçlarını aylık olarak analiz eder. Organik trafiğinizi düzenli takip ederek düşüş ve yükselişleri gözlemleyin. Sıralama aldığınız anahtar kelimeleri de görebilirsiniz. SEMrush Domain Analizi, rakiplerinizin sıralama aldığı anahtar kelimelere yönelik kelime öbeklerinin ne kadar rekabetçi olduğunu analiz edebilmenize olanak sağlar.

Anahtar Kelime Analizi Aracını Kullanın

Anahtar kelime nedir, anahtar kelime araştırması nasıl yapılır, bunu yaparken hangi anahtar kelime araçları kullanılır bunlardan geçen ki yazımızda bahsetmiştik. Eğer içeriğimizi okuduysanız, anahtar kelime analizi yapmadan arama motorlarında kaybolup gideceğinizi daha iyi biliyorsunuz.

Anahtar kelime analizi yaparken SEMrush Keyword Magic Tool en büyük yardımcınız olacaktır. Herhangi bir kelime için aracı kullandığınızda size çeşitli semantik kelimeleri de verir. İçeriğinize eklemeniz gereken anlamsal olarak ilişkili anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Böylece daha kaliteli bir içerik yazmanıza olanak sağlar. 

Örneğin, “dijital pazarlama” anahtar kelimesini analiz aracına girdik ve sorgu başlattık:

dijital pazarlama nedir

dijital pazarlama eğitimi

dijital pazarlama uzmanı 

gibi aratılan kelimeleri de bize veriyor. Kelimelerin aranma hacimlerine, zorluk derecelerine bakıp SEO stratejinizi buna uygun olarak şekillendirebilirsiniz. Belirlediğiniz anahtar kelimeler için dosya oluşturup bunun çıktısını alabilirsiniz. 

semrush anahtar kelime analizi, semrush kullanımı, semrush nedir
Semrush Anahtar Kelime Analiz Aracı

İlgili İçerik : SEO Analizi

Raporlarım’ı İzleyin

Proje oluşturduysanız aylık ya da haftalık olarak raporlarınızı mail adresinize gönderir. Ayrıca raporunuzu her oturum açtığınızda kontrol panelinizde görebilirsiniz. SEMrush’ın bu aracı raporlarınızı izlemenize olanak sağlar. İçinde bilmeniz gereken pek çok veriyi size sunar. Kendiniz rapor oluşturmak için uğraşmasınız.

SEO Uyumlu İçerik Şablonu Oluşturun

İçeriğinizi oluştururken dikkat etmeniz gereken SEO dostu bir yazı oluşturmak olmalıdır. Arama motoru optimizasyonu, içeriğinizi hedef kitleniz açısından görünür kılan dijital pazarlama kanallarından biridir. Web site trafiğinizin yaklaşık %52’si organik arama sonuçlarından gelen trafiktir. SEMrush’ı kullanarak içeriğinizi daha görünür kılabilirsiniz. Kaliteli bir içerik oluşturmak sitenizin daha iyi bir sıralama almasını sağlar.

Site Denetimi Yapın

Site Audit yani site denetimi aracını kullanarak sitedeki teknik hataları bulabilirsiniz. Site Denetim aracı Teknik SEO denetimi yaparak hata ve uyarı veren sayfaları düzeltebilmenize olanak sağlar. Kırık linklerin kontrolünü, 404 hatası veren sayfaları, çalışmayan resimlerin hangi sayfalarda yer aldığını kolaylıkla görebilmeniz mümkün. Böylece hiç vakit kaybetmeden sitenin teknik sorunlarını çözmüş olursunuz. Site denetim uygulamasını kurarak sitenin hatalarını inceleyin ve düzeltmeye başlayın. Site denetiminin iyi olan tarafı taramaları karşılaştırabiliyor olmanız. Bu şekilde sitenizin teknik SEO durumunun zaman içinde nasıl değiştiğini gözlemleyebilirsiniz.

semrush kullanımı, semrush site audit, semrush site denetimi
Semrush Site Audit

Sitenizin Sıralamasını Semrush Kullanarak Takip Edin

Sıralama takibi(Position Tracking) için çoğu pozisyon izleme araçlarından daha iyi bir araçtır. SERP’te çıkan sayfalarınızın pozisyonlarını takip edebilirsiniz. Ayrıca Arama Motoru Optimizasyonu(SEO) çalışmasında site denetimlerine yardımcı olması için bu aracı kullanabilirsiniz. Özellikle teknik SEO adımlarınızı etkileyebilecek hataları bulmanız iyi bir yol izlemenize de yardımcı olur. Herhangi bir anahtar kelimede sıralama aldınız diyelim. Bu kelime de gün geçtikçe daha az trafik almaya başladığınızı gözlemlediniz. Bunu fark ettiğinizde yapmanız gereken sayfanızda ya da içeriğinizde bir problem olup olmadığı. Pozisyon takibi sayesinde içeriklerinizi güncelleyip, yeni sıralama elde edebilirsiniz.

Bu özelliği ücretsiz denemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yeni İçerik Fikirleri Bulun

Rakiplerinizin iyi trafik aldığı sayfaları domain analiziyle görebilirsiniz. Sizin sitenizde bulunmayan içeriklerin bir listesini oluşturarak yeni içerik fikirleri bulabilirsiniz. Böylece web sitenizin organik trafiğini artırabilirsiniz. SEMrush “Content” kısmında yazdığınız içeriklerin geliştirilmesi ve SEO uyumlu olması için birçok öneri de bulunur.

Anahtar kelime analizi de LSI anahtar kelime içeren makaleler yazmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Müşteriler ya da markalar, sitelerinin ve rakiplerinin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) nasıl göründüğünü merak ederler. Ayrıca web sitesi trafiğinde herhangi bir ceza nedeniyle oluşabilecek trafik düşüşlerini de görmelerinde fayda var. 

Web sitenizin iyi bir sıralama alması ve sıralamanızı daha da iyileştirmek için backlink(geri bağlantı) stratejisi oluşturmalısınız. SEO’da link oluşturmak sitenizin otoriterliği açısından oldukça önemli ve faydalıdır. Rakiplerinizin link aldığı siteleri keşfederek, yeni hedeflediğiniz anahtar kelimenin iyi bir sıralama alması ve kaliteli bağlantılar oluşturmak için backlink aracından faydalanabilirsiniz. Aldığınız backlinklerin denetimini yaparak sitenize gelen zararlı bağlantıları kolayca bulmanızı sağlar. Böylece istemediğiniz linkleri engelleyebilirsiniz. 

PPC için Anahtar Kelimeler Bulun

Google Ads kampanyaları için anahtar kelime çalışması yaparken en çok hacimli olan anahtar kelimeleri ve anahtar kelimelerin CPC değerlerini görebilirsiniz. Hem SEO açısından hem de reklam açısından kelimelerin zorluğuna bakarak izleyeceğiniz anahtar kelime stratejisini oluştururken bu aracı kullanarak daha iyi hedeflemeler yapabilirsiniz. Reklam bütçenizi daha iyi bir şekilde yönetmenize olanak sağlar. 

Semrush Kullanarak Rakip Sitelerin Analizini Yapın 

Rakip sitelerin bilgilerine nasıl ulaşabilirim diye merak edenlere bir ipucu verelim. SEMrush kullanarak rakip sitelerin analizini yapabilirsiniz. Gelelim şimdi bunu nasıl yapacağımıza… Rakip web sitesinin linkini kopyalayın ve arama çubuğuna girin. SEMrush’ın veri tabanında ilgili siteyle alakalı bilgileri görebilirsiniz. Böylece rakiplerinizin hangi anahtar kelime de sıralama aldığı, hangi ülkelerden arama yapıldığı, aylık aldığı organik trafik değeri gibi birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu verilere ulaşmanız rekabetinizi daha da güçlendirip, farklı stratejiler uygulayarak rakiplerinizden daha iyi konuma gelmenize olanak sağlayabilir.

Google sıralamasını yükseltmek artık çok kolay.

Web sitenizin Google sıralamasını yükseltecek dijital stratejiyi beraber tartışalım. Arama motoru optimizasyonu çalışmaları için teklif alın.

Bültenimize abone olarak içeriklerden ilk siz haberdar olun.

Yayınladığımız içeriklerden ilk siz haberdar olmak için e posta bültenimize abone olun.

Son eklenen yazılar