wordpress dil eklentileri, çoklu dil eklentisi, wordpress dil eklentisi

WordPress Dil Eklentileri ile Dünya’ya açılın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Amacı her ne olursa olsun WordPress sitenize çeşitli yabancı dil seçenekleri ekleyerek, diğer ülkelerden de ziyaretçi çekmeyi hedefleyebilirsiniz. Amacınıza WordPress dil eklentileri kullanarak ulaşmanız oldukça mümkün. Bu yazıda wordpress çoklu dil nasıl yapılır ve en iyi wordpress dil çeviri eklentilerini inceleyeceğiz.

WordPress Dil Eklentileri Ne İşe Yarar?

Açık kaynak kodlu geliştirilen, içerik yönetim sistemi WordPress dünyada en çok kullanılan yazılımlardan biridir. Açık kaynak kodlu olması, WordPress’in sürekli gelişim halinde olduğunun bir başka kanıtı. 

WordPress dil eklentisi, farklı dillerde yayın yapmak isteyen web sitesi sahiplerine çok dil seçeneği koymasına izin verir. Ancak bunu yapabilmeniz için geliştirilmiş bir çok wordpress dil çeviri eklentisi olduğunu da söylemek gerek. Yazının kalan kısmında ihtiyacınıza yönelik wordpress dil eklentisi seçeneklerini göreceksiniz.

WordPress Dil Eklentileri Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sitenize farklı diller ya da otomatik çeviri eklemek için çeşitli seçeneklere sahip olduğunuzu söylemiştik.  Dil eklentisi seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli şey iki wordpress temanızın kullanacağınız dil çeviri eklentisi ve SEO ayarları ile uyumudur.

En iyi WordPress dil eklentileri

WordPress dil bayrakları ekleme ya da siteyi tercih ettikleri dillere çevirmek her web kullanıcı için zorlu bir süreç olsa da listelediğimiz wordpress dil eklentileri ile wordpress sitenizi çok dill hale getirebilirsiniz.

Önerdiğimiz dil eklentisi : TranslatePress 

Listemizin bir numaralı wordpress dil eklentisi TraslatePress ile karşınızdayız. Diğer wordpress dil eklentilerine göre oldukça kolay bir kullanım sağlıyor. E ticaret sitelerinin kullandığı WooCommerce eklentisi ve son zamanların en çok tercih edilen sayfa yapıcısı Elementor ile uyumlu şekilde çalışabiliyor.

TranslatePress tıpkı WordPress’in mantığına uygun olarak kodlama bilgisi gerektirmeden wordpress çok dilli siteler yapmanıza olanak tanıyor. TranslatePress wordpress dil eklentisini, wordpress admin panelinde bulunan eklentiler > yeni eklenti ekle basamaklarını takip ederek yükleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, arama kutusuna TranslatePress yazarak yükle butonuna tıklamak!

Weglot Translate

Weglot çok dilli bir web site oluşturmak için en iyi araçlardan biridir. Bu eklenti 20 binden fazla sitede kullanılmaktadır. 5 yıldızlı puanlaması bu eklentinin ne kadar iyi olduğunun göstergesidir.

Weglot kullanıcı dostu arayüzünden ve kullanışlı özelliklerinden ötürü pek çok wordpress site yöneticisi tarafından tercih ediliyor.  Ücretsiz versiyonunda 60’dan fazla dil seçeneği mevcut. Ancak ücretsiz versiyonu web siteye sadece tek bir hedef dil seçmenize izin veriyor. Ekstra hedef diller sadece ücretli planlarda bulunmakta.

GTranslate

GTranslate Google çeviri hizmetini kullanarak çalışır.  Bu eklentinin puanlaması 4.8’dir ve 100 binden fazla aktif yüklenmesiyle en çok tercih edilen wordpress dil çeviri eklentilerinden bir tanesidir. 100 dilden fazla dile desteğe sahiptir. Ücretsiz versiyonuyla sınırsız sayıda dile çeviri imkanı tanıyor.

Loco Translate

Loco Translate, 500.000’in üzerinde aktif kurulumuyla WordPress için en popüler çeviri eklentileri arasında yer alıyor. Loco Translate, WordPress temalarınızı ve eklentilerinizi doğrudan tarayıcınızda çevirmenize yardımcı olur. Türkçeleştirmek istediğiniz tema ve eklentiler için ücretsiz olarak kullanılabilecek en güzel çözüm.

Google Language Translator

Google Language Translator, Google Translate API’ın yardımıyla otomatik olarak web sitenizi çevirir. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra esas dilinizi ve hedef dilleri seçmeniz gerekir.

Daha sonra ise bu eklenti bileşen bölgenizde bir Çevir butonu yaratacaktır. Kullanıcılarınız her defasında sitenizi tercih ettikleri dilde görüntülemek istediğinde tek yapmaları gereken bu tuşa tıklamak olacaktır.

Bu eklenti ücretsizdir ve premium versiyonu yoktur. İşte Google Language Translaator eklentisinin diğer özellikleri:

  • 80’den fazla seçebileceğiniz dil
  • Google logosunu gösterebilme/saklayabilme
  • Çeviri için belirli veya bütün dilleri seçebilme
  • Çeviri aracını herhangi bir yerde gösterebilmek için kısa kod ekleme

Bu eklenti oldukça basit olsa da bazı dezavantajları vardır. İlk olarak web sitenizi çevirirken SEO’nun faydalarından yararlanamazsınız. Bu eklenti SEO dostu değildir. Çevrilen metni düzenleyememeniz ise ikinci büyük dezavantaj.

WPML

WPML, çok dilli siteler oluşturmayı ve çalıştırmayı kolaylaştıran bir wordpress dil eklentisidir. Kurumsal siteler tarafından çokça tercih edilir. Bloglar içinse kolay olduğu kadar etkili bir eklentidir. WPML ile sayfaları, yayınları, özel türleri, taksonomiyi, menüleri ve hatta temanın metinlerini dahi çevirebilirsiniz. WordPress API’sını kullanan her tema veya eklenti, WPML ile çok dilli çalışır. WPML size tam destek sağlayacak, zamanında mükemmel web siteler sunmanıza yardımcı olacaktır. WPML 40 ayrı dilden oluşan bir veri tabanına sahiptir.

Multilanguage

Multilanguage, WordPress web sitenizi diğer dillere çevirmenin harika bir yoludur. Sayfalara, yayınlara, widget’lara, menülere, özel yazı türlerine, taksonomilere vb. Çevrilmiş içerik ekleyin. Ziyaretçilerinizin dilleri değiştirmesine ve kendi dillerinde içerik taramasına izin verin. Çoklu Dil eklentisi ziyaretçilerinizin dillerini değiştirmesine ve tercih ettikleri dilde içeriğe göz atmalarına izin verir. 80’den fazla dili destekler ve gerektiğinde kolayca yeni diller eklemenizi sağlar. Multilanguage aynı şekilde sıkça tercih edilen wordpress çoklu dil eklentilerinden biridir.

Multisite Language Switcher

Multisite Language Switcher, WordPress sistemleriniz için çok dilli altyapı işlemleriniz için basit, güçlü ve kullanımı kolay bir eklentidir. Çok Bölmeli Dil Değiştirici, yazıların, sayfaların, özel yazı türlerinin, kategorilerin, etiketlerin ve özel sınıflandırmaların çevirilerini yönetmenizi kolaylıkla sağlar. Listedeki diğer çeviri eklentilere göre kullanım oranı biraz daha düşük.

Sonuç 

WordPress çoklu dil eklentileriyle farklı dillerde de yayınlamanız mümkün. Listemizde kullanımı kolay ve yaygın tercih edilen en iyi wordpress dil çeviri eklentilerini inceledik. Hala ne aradığınızdan emin değilseniz dijital pazarlama uzmanı ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Bültenimize abone olarak içeriklerden ilk siz haberdar olun.

Yayınladığımız içeriklerden ilk siz haberdar olmak için e posta bültenimize abone olun.

Son eklenen yazılar