Wordpress 5.5, wordpress 5.5 güncellemesi, kadence teması, kadence

WordPress 5.5, Yeni Blog Builder ve Otomatik Güncelleme Seçenekleriyle Geliyor

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

WordPress, dünyada en yaygın kullanılan içerik yönetim sistemlerinden bir tanesi. Yeni çıkacak olan WordPress 5.5 güncellemesi, Gutenberg’den sonra çok ses getirecek özelliklerle an itibariyle yayınlandı. Bu yazımızda hem 5.5 güncellemesini, hem de bu güncellemeyle performans canavarına dönüşen ücretsiz WordPress teması Kadence mercek altına alınacak.

WordPress Temalarınızı ve Eklentilerinize Otomatik Güncelleme Seçeneği 

WordPress 5.5 güncellemesi ile WordPress’in tema ve eklentilere otomatik güncelleme özelliği olacak. Dileyen kullanıcılar tema ve eklentilerini otomatik güncelleme seçeneğiyle zahmetsiz şekilde güncelleyebilecek. 

Şu an, otomatik güncelleme özelliği sadece WordPress CMS çekirdeği için kullanılabilir. 5.5 güncellemesi yayınlandıktan sonra kullanıcılar temalar ve eklentiler için de güncellemelerin otomatik yapılmasını seçebilecek. Bu karar özellikle web sitesiyle pek ilgilenmeyen webmasterların oldukça hoşuna gidecek gibi. Bilindiği üzere, güncellemeleri almayan eklenti ve temalar güvenlik açıklarına sebep olabiliyordu.  Bu karar ile sitelerin güncel kalarak saldırılara maruz kalmasının da önlenmesi hedefleniyor. Bu güncelleme ile bilgisayar korsanlarının eklenti ve temaların açıklarından yararlanması önlenecek.

Aslında 2019 yılında yayınlanması planlanan bu güncelleme çeşitli sebeplerden dolayı ertelense de beta kullanıcılarının kullanımına açılmıştı. Bu özelliklerden faydalanmak için kullanıcıların WordPress 5.5 güncellemesini beklemesi gerekecek. 

XML Sitemap Özelliği 

XML Sitemap yani site haritaları arama motorlarının web sitenizin içeriğini kolayca tarayıp indexlemesini sağlayan dosyalardır. Şimdiye kadar wordpress kullanıcılarının büyük bir kısmı site haritalarını çeşitli seo araçlarıyla yaratırken, 5.5 güncellemesinden sonra WordPress site haritalarını kendisi yaratacak.

WordPress’in XML Sitemap özelliğinden sonra, seo eklentilerinin bu konuda çeşitli yamalar çıkartması muhtemel. SEO eklentilerinde ( Yoast SEO, All in One ) mutlaka site harita oluşturma özelliklerinde değişiklik olacaktır. Bu konunun kullanıcıları etkilememesi için çeşitli çalışmalar hem wordpress hem de eklenti geliştiriciler tarafından yoğun çalışmalar yürütülüyor. 

Wordpress 5.5, wordpress 5.5 güncellemesi, kadence teması, kadence
WordPress 5.5, wordpress 5.5 güncellemesi, kadence teması, kadence

Lazy Load Özelliği 5.5 güncellemesinin bir parçası

Lazy Load, görsel öğelerin çok olduğu  ve sayfa uzunluğunun fazla olduğu sitelerde, sayfaların daha hızlı açılmasını sağlayan ek bir JavaScript kodunun kullanımıdır. Lazy Load, bant genişliği tasarrufu ile sitenizin hızını artırmaya yarayan bir metottur. Basitçe özetlemek gerekirse Lazy Load ekranda olmayan görsel ve dosyaların ekran kaydırıldıkça yüklenmesini sağlayarak kullanıcı deneyimi ve site performansını arttıran bir araçtır.

WordPress 5.5 güncellemesi ile Lazy Load özelliği için eklenti kullanmanıza gerek kalmayacak. WordPress bu güncellemeyle birlikte lazy load kodlarını kendi çekirdeğinden sağlayacak. WordPress’in 5.5 güncellemesi ile site performansına ve kullanıcı deneyimine yönelik yenilikler yaptığını gözden kaçırmamak gerek. Arama motorlarının bu trendi seveceği de konuyla alakalı bir değer gerçek.

5.5 Güncellemesiyle Performans Canavarına Dönüşen WordPress Teması : Kadence

Kadence, site performansı ve kullanıcı deneyimini öncelik edinerek geliştirilen ücretsiz bir wordpress temasıdır. Kadence, Blocks – Gutenberg Page Builder yani Gutenberg sayfa yapıcı plugini ile müthiş özellikleri kullanmanıza olanak tanıyor. Özellikle site performansı iyileştirmeleri için hazırlanan bu tema ve editörü farklı test araçlarında test ettik.

Pingdom Page Speed Test 

Pingdom sayfa testinden neredeyse kusursuz bir sonuç alan Kadence, 53 kb gibi inanılmaz bir sayfa boyutuna sahip. Sayfa boyutlarının ufalması aynı şekilde web sitenizin hızlı yüklenmesini yüksek performans göstermesini sağlar.

Wordpress 5.5, wordpress 5.5 güncellemesi, kadence teması, kadence
Pingdom Hız Testi Sonuçları

GT Metrix Sonuçları 

GT Metrix hız testi sonuçları da hemen hemen Pingdom’ın sonuçlarına yakındı. 47 kb’lık sayfa boyutuyla, sayfa yüklenme hızı 1.1 saniye olarak gözlemlendi. 

Wordpress 5.5, wordpress 5.5 güncellemesi, kadence teması, kadence
GT Metrix hız testi sonuçları

Ayrıca, wordpress’in ücretsiz sunduğu Kadence temasında, global renk ve biçim ayarlarını yapacağınız ayrı bir kullanıcı arayüzü de mevcut. 

5.5 Güncellemesiyle Gelen Kullanıcı Arayüzü İyileştirmeleri

WordPress bu güncellemesiyle kullanıcı arayüzünde de çeşitli iyileştirmeler yaptı. 

Gutenberg’den Sonra Geliştirilen Blog Builder ( sayfa yapıcı ) menüsü web tasarımında kullanacağınız bir çok elementle dolu. 

Wordpress 5.5, wordpress 5.5 güncellemesi, kadence teması, kadence
WordPress 5.5 güncellemesiyle gelen kullanıcı arayüzü iyileştirmeleri

Bu güncellemeyle beraber gutenberg paneline mobil cihazlarda sayfayı önizleme özelliği geldiğini eklemek gerek. Ancak bu özelliğin efektif çalıştığını şimdilik söylemek pek mümkün görünmüyor, beta versiyonunun olduğunu varsayarsak bu konuda iyileştirmeler mutlaka yapılacaktır. 

Blog Page builder’ın aynı zamanda WordPress’in de mantığına uygun şekilde sürükle bırak yöntemiyle geliştirildiğini belirtelim. Elementi yukarı – aşağı kaydırma da aynı şekilde Blog Page Builder ile gelen bir diğer özellik.

Önceden Tasarlanmış Elementler 

Kadence Blog Page Builder ayrıca tasarımınızı çeşitlendireceğiniz çeşitli bölüm şablonlarını da beraberinde getiriyor. Önceden hazırlanmış sayfa taslaklarına alışkın olsakta bölüm şablonlarını bu kadar kolay kullanabilmek pek alıştığımız bir durum değil.

Biçimlendirme ayarlarınızı kopyala yapıştır olarak taşıyın.

Kadence temasıyla kullanacağız blog page builder, biçimlendirme ayarlarınızı kopyala yapıştır yaparak diğer bölümlere uygulamanızı son derece kolaylaştırıyor.

 Kadence Teması Site Hızı Optimizasyonu

WordPress 5.5 güncellemesi ile performans canavarına dönen Kadence temasında cache problemi sıkıntısı da çekmiyorsunuz. Sayfada yapılan değişikliklerden sonra GT metrix ve Pingdom gibi performans testi araçlarında site istekleri ve sayfa boyutunda değişimler gözlemlenmedi. 

Cache değerlerini kontrol etmek için sayfa boyutu ve sayfa istekleri değişkenlerini kontrol etmeniz yeterli. Sayfa yüklenme hızı internet sağlayıcınız ya da test aracının vereceği yanıt süresine bağlı olarak değişebilir. 

Kadence teması ve WordPress 5.5 Güncellemesi Neden Bu Kadar Önemli?

  • Sektörde büyük değişimler yaratacak kolaylıklara sahip.
  • Hemen her işleminizi ana arayüzden halletmeniz mümkün.
  • Yüksek site performansı ve iyileştirilmiş hız optimizasyonu.
  • Cache problemi olmaması

Bu verileri farklı sayfa yapıcı ya da page builderlar ile yapmak mümkün. Ancak wordpress 5.5 güncellemesi ve kadence teması bu performans sonuçlarına neredeyse çabasız ulaşmanızı sağlayacak şekilde hazırlanmış.

WordPress 5.5 Güncellemesi Ne Zaman Yayınlanacak?

WordPress 5.5 güncellemesi ne zaman yayınlacak sorusu wordpress kullanıcıları tarafından sıkça soruluyor. Normalde 2019 yılında çıkartılması planlanan 5.5 güncellemesinin yayın tarihi şimdilik resmi kaynaklarda ağustos 2020 olarak görünüyor.

WordPress 5.5 Nasıl Edinebilirim?

WordPress 5.5 güncellemesi beta kullanıcısı olmak için WordPress Beta Tester Plugin indirip etkinleştirebilirsiniz. Gelecek wordpress sürümleri içerisinden beta kullanımına hazır olan versiyonu indirebilirsiniz.

WordPress 5.5 Güncellemesi Yayınlandı!

Bültenimize abone olarak içeriklerden ilk siz haberdar olun.

Yayınladığımız içeriklerden ilk siz haberdar olmak için e posta bültenimize abone olun.

Son eklenen yazılar