Startup : Hızlıca zengin olma hayali

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
startup, startup projeleri, startup şirketi, startup nedir

İlk olarak ABD’de 2010 yılının başlarında ortaya çıkan startup kavramı, kısa bir süre içerisinde tüm dünyaya yayıldı. Her ne kadar bu tarihe kadar startup kelimesi yerine girişimcilik kullanılsa da, bu tanıma uygun iş modelleriyle büyüyen çeşitli şirketlerin önceki yıllarda var olduğunu söyleyebiliriz.

1976 yılında kurulan Apple örnek gösterebileceğimiz aslında çokta eski olmayan bir startup şirketidir. Apple, kısa süre içinde kısıtlı bütçeyle yüksek sıçramalar yapmıştı. 90’lı yılların başlarında, internet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte bu alandaki girişimlerin sayısı da baş döndürücü bir şekilde arttı.

Günümüzün devleri arasında gösterilen şirketlerin önemli bir kısmı da o dönem startup olarak yaşamına başladı. Bu dönemde özellikle ABD ve Avrupa’da çok sayıda üniversite öğrencisi veya yeni mezun bilgisayar mühendisleri, yazılımcılar ve farklı alandan girişimciler start up şirketleri kurarak sermaye arayışına yöneldi. O dönemde risk alarak başarıya ulaşan genç girişimciler bugünlerde “dünyanın en zenginleri” listesinde kendilerine yer buluyor. 

Peki, Startup Nedir?

Dinamikleri oturmuş bir sektörde, teknoloji kullanarak herhangi bir eksikliği kapatmaya yönelik yapılan girişimlere startup adı verilir. Girişimcilik ve startup her ne kadar birbiri yerine kullanılan iki kelime olsa da nispeten farklı şeyler olduğunu söyleyebiliriz. Startuplar, teknolojinin verdiği üstünlük  ile rekabet gücü kazanıp, çeşitli yatırımcılardan sermaye alarak hızlı büyümeye müsait iş fikirleridir. Girişimcilik ise tam olarak bunun aksine mevcut bir talebe ürününü ya da hizmetini arz eden iş modelleridir.

Bu yeni nesil girişim kavramı ancak girişimciliğin ufak bir alt kümesi olabilir, aynı zamanda girişimcilik çok daha kapsayıcı bir kavramdır. Girişimcilik, sermaye gücüyle sektörde rekabet edebilirken, startupların herhangi bir sermaye gücü olmadığı gibi istediği pazar payına teknolojik hakimiyetin verdiği rekabet gücüyle sahip olur. İhtiyacı olan üretim gücünü karşılayacak sermayeleri de genellikle melek yatırımcılardan temin ederler.

Zengin Olmak Mümkün Mü?

Bu sorunun cevabı teknik olarak evet olsa da pekte göründüğü kadar kolay olmadığını söyleyebiliriz. Söz konusu fikir ya da model her ne kadar parlak olsa da başarısız olma olasılığı da bir hayli yüksektir. İş modelinin kurgusu kadar, söz konusu fikrin nerede, ne zaman, nasıl gerçekleştirileceği ve bulacağı yatırımcıların tavrı da önemli olacaktır.

Youtube üzerinde çeşitli kısa belgeseller yayınlayan 140 journos ekibi startupları çağın salgını olarak adlandırmış ve şu şekilde bir video serisi oluşturmuş;

Yeni salgın: start-up [bölüm 1: girişimcilik 101]

Yeni salgın: start-up [bölüm 2: kan ter gözyaşı]

Türkiye’de Başarılı Startup Örnekleri

Ülkemizde startup projeleri, genellikle kuluçka merkezi adı verilen yapılarda kuruluyor. Girişimciler genellikle bilgi eksikliği ve tecrübeden yoksun olarak faaliyetlerine başlamakta olduklarından, buna bağlı olarak başlangıç aşamasındaki engellerle başa çıkmakta zorlanmaktadır.

Dilimize ‘incubator’ kelimesinden çevrilen kuluçka merkezleri; girişimlerin en zor ve en kırılgan dönemi olan başlangıç aşamasında girişimin hayatta kalabilmesine, gelişebilmesine ve büyümesine yardımcı olmak için verdikleri rehberlik ile öne çıkmaktadırlar. Çok kısa ifade etmek gerekirse kuluçka merkezleri için girişimlerin ilk aşama rehberleridir diyebiliriz.

Listemizde ülkemizin başarılı girişimcileri tarafından kurulmuş projeleri bulabilirsiniz. 

Getir 

Son dönemde yaptığı projeler ile dikkatleri üzerine çeken Nazım Salur’un yeni projesi olan Getir, iOS ve Android telefonlar üzerinden ürün getirtme hizmeti vermektedir. Getir uygulaması sayesinde giyimden oyuncağa, yiyecekten kişisel bakım ürünlerine kadar anında ürün getirtebilirsiniz. Henüz bütün Türkiye’de faaliyete geçmese de özellikle büyükşehirlerde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Bi Taksi

Günümüzde hemen hemen herkes taksi çağırma ihtiyacı duyarken, nakit ödeme konusunda sıkıntılar yaşanabilir. Nazım Salur tarafından kurulan BiTaksi uygulaması sayesinde hem internetten online olarak ödeme yapabilir hem de gideceğiniz mesafedeki fiyatı önceden belirleyebilirsiniz. BiTaksi birçok kişinin kullandığı bir uygulamadır.

Iyzico

Yerli ödeme sistemi olarak da tanımlanan bir startup olan iyzico ülkemizde yaptığı başarılı çalışmalar ile en iyi startup projeler arasına girmeyi başarmıştır. Kolay entegrasyon ile güvenli ödeme yöntemi olan iyzico, ülkemizde Zara, Samsung, sahibinden.com, Modanisa, Onedio ve Atlas Global gibi şirketler ile çalışmaktadır. Dünya çapında da ün kazanan iyzico sadece ticari anlamda yatırımlar yapmamakta bunun yanı sıra bazı kuluçka merkezleri ile yaptığı anlaşmalar sonrasında yeni girişimcilere de destek vermektedir.

iyzico sistemini sitenize kurmanız halinde ise hem kısa süre içerisinde online satış yapmaya başlayabilir hem de tüm kredi kartlarına taksitli satış gerçekleştirebilirsiniz. Uygun fiyat garantisi ve kesintisiz destek sunan iyzico, her geçen gün portföyünü genişletmeye devam etmektedir. Özellikle e ticaret yapanlar için kullanılabilir bir ödeme çözümüdür.

Gardrops 

İkinci el moda olarak yayın hayatına başlayan ve mobil cihazlarda kullanılan Gardrops, ikinci el, az kullanılmış kıyafetlerinizi ve eşyalarınızı satmaya olanak sağlamaktadır. Gardrops sayesinde sizler de kenarda bekleyen ürünlerinizi nakite çevirebilirsiniz.

Dünyaca Ünlü Startup Şirketleri

Startup dünyasının en önemli girişimlerine göz atacağımız bu liste aynı zamanda bu girişimlerin başarı kriterlerine ilişkin veriler de içeriyor. Silikon Vadisi’nde yaratılan ve sahiplerine oldukça mutlu ve başarılı bir hikaye sunan bu girişimleri aşağıda listeledik. 

Uber

Bir araç çağırma uygulaması olan ve şimdiye kadarki en büyük yatırımı aldığı iddia edilen Uber kurulduğu 2009 yılından bu yana son olarak aldığı 1.2 milyar dolarlık yatırımla 2.5 milyar dolarlık hacme ulaştı ve toplamda alanında 54 milyar dolarlık bir etki meydana getirdi. Uber bugün en değerli startup projelerinin başında geliyor.

AirBnb

Airbnb 2014 yılında Yılın Startup Şirketi seçilen ve farklı fonlardan aldığı 800 milyon dolar yatırım tutarıyla etkisini 21 milyar dolarlık bir alanda gösteren bir firma fakat yansıyan son raporlara göre bu miktar 25 milyar doları da bulmuş durumda.

SpaceX

Ünlü girişimci ve Tesla adlı otomobil şirketinin ve Paypal servisinin de kurucusu olan Elon Musk tarafından hayata geçirilen SpaceX listenin en ilginç öğelerinden. Uzay nakliye ve araştırmaları alanında faaliyet gösteren ve geliştirdiği yeniden kullanılabilir roketlerle büyük yankı uyandıran startup şirketin aldığı yatırımlarla değeri 13 milyar dolar seviyelerinde.

Stripe

Stripe internet işletmeleri için online bir ödeme işleme aracıdır. Bir abonelik servisini, talep üzerine pazar yeri, e-ticaret mağazası veya kitle fonlaması platformu olsun, Stripe’in titizlikle tasarlanmış API’leri ve işlevleri, kullanıcıların kullanıcıları için mümkün olan en iyi ürünü oluşturmasına yardımcı olur.

Brandaft Dijital Ajans

Brandaft, girişimcilerin ihtiyacı olan bilinirliğe ( hedef kitle ) yönelik dijital pazarlama stratejileri kurgular. Bu stratejiler doğrultusunda online trafiklerinizi organik olarak büyüterek, gelir sağlamanızı amaçlar.

Bülten abone olarak içeriklerden ilk siz haberdar olun.

Yayınladığımız içeriklerden ilk siz haberdar olmak için e posta bültenimize abone olun.

Son eklenen yazılar

Web projeniz için teklif alın.

Arama trafiğinizi ve dönüş oranlarınızı artıralım.

Teklif almak için formu eksiksiz doldurun. Size en kısa süre içerisinde dönüş yapacağız.

Ücretsiz SEO Analiz
Bilgi Formu

Ücretsiz SEO analiz raporunuzun hazırlanabilmesi için aşağıdaki bilgileri lütfen eksiksiz girin. Raporunuz üç gün içinde belirtilen mail adresine iletilecektir.