Melek Yatırımcı : Girişimcilerin Can Suyu

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
melek yatırımcı, melek yatırım ağı, melek yatırımcı ağı, melek yatırımcılık, melek yatırım

Start-up denildiğinde akla gelen melek yatırımcı, yüksek büyüme potansiyeli içeren riskli girişimlerin gelişip büyümesi için erken aşamada yatırım yapan kişilere verilen isimdir. Diğer bir tanımla büyüme aşamasındaki olan bir iş fırsatına ( start-up ya da girişim) yatırım yapan, işletmelerin büyümeleri veya gelişmeleri için sermaye sağlayan kişidir.Bu yazımızda melek yatırımcı nedir, melek yatırımcı ağı ne işe yarar gibi sorulara cevap arayacağız.

Melek yatırımcılık, ilk kez 1978 yılında University of New Hampshire’da profesör olan ve Center for Venture Research’ün kurucusu olan William Wetzel tarafından kullanılmıştır. ABD’de girişimcilerin nasıl tohum yatırım aldığına dair öncü bir çalışmayı tamamlamış ve bu girişimcileri destekleyen yatırımcılar için melek kelimesini kullanmaya başlamıştır.

Melek Yatırımcılık Nedir, Kimler Olabilir?

Business angels ve angel investor gibi isimlerle anılan bu özel yatırımcı tipi dilimize melek yatırımcı olarak geçmiştir. Öncelikle bu kavramın her iş fikrinde anılmaması gerektiğini belirtelim. Özellikle erken büyüme döneminde, uygulamaya geçmiş ancak risk ve yüksek büyüme olasılığı olan hayata geçmiş girişimler melek yatırım almaya hak kazanabilirler. 


Girişimciler, melek yatırımcı seçerken alacağı ödenekten çok ilgili kişinin iş çevresine, projelere kattığı katma değeri ve yatırım yaptıkları projeleri değerlendirmelidir. Yatırımcının iş ortağınız olacağını düşündüğünüzde bu gibi faktörlerin gözden geçirilerek karar verilmesi girişiminizin başarılı olma şansını arttırır.

Melek Yatırımcı diğer geleneksel yatırımcılara göre kar oranı yüzde 25 ve daha fazlası gibi yüksek getiri sağlayacak girişimlere destek vermektedir. Bu özel yatırımcıların kendileri de genellikle başarılı birer girişimci oldukları için yatırım yaptıkları firmalara ilgili girişimde sürekli danışmanlık yaparak, onlara katma değer yaratmaktadır.

Girişimlerde Dijital Pazarlamanın Önemi

Yeni girişimler, ilk aşamalarda sermaye ve üretim konusunda sıkıntı çektiğinden çeşitli yatırımcılara başvururlar. Girişimcenin projesini uygulamaya ya da üretime hazır olması gerektiği gibi, yatırımcı kişinin mentörlüğünde bir dijital pazarlama stratejisi de belirlemelidir.

Melek Yatırımcı Nasıl Olunur?

Melek Yatırımcılık Yönetmeliği olarak bilinen “Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği (“Yönetmelik”) ya da “ Bireysel Katılım Yatırımcısı Yönetmeliği “ 15.02.2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak aynı tarih itibariyle yürürlüğe girmiştir. Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan Yönetmeliğin ilk taslağı Temmuz 2012’de kamuoyu ile paylaşılmış ve ilgili kişi ve kurumlardan görüşler toplanmıştır. 

Elbette melek yatırımcı lisansı almadan Hazine Müsteşarlığı’nın belirlediği yetkinliklere ya da gerekliliklere de sahip olmanız gerekir. Zira melek yatırımcılık yapabilmek için güçlü bir sermaye birikimi ve girişimcilik deneyimine sahip olmak önemlidir.

Melek Yatırım Ağı Nedir?

Bireysel Katılım Yatırımcısı Ağı (BKY Ağı) diğer adıyla Melek Yatırım Ağı, tüzel kişiliğe sahip olan, risk ve yüksek büyüme olan girişimlere bir araya gelerek yatırım kararlarını aldıkları oluşumlardır.  Melek yatırımcı ağları sürdürülebilir ekonomik kalkınma amacıyla seçilmiş girişimcilere ivme kazandırmak üzere startup ekosisteminde yer alan mentorlar ve yatırımcıları bünyesinde bulunduran ve girişimcilere maddi ve manevi destek sunan yapılardır.

Yüksek büyüme potansiyelli girişimler, uygulama aşamasında melek yatırım ağı arayışına girebilirler. Yatırım yapmak isteyen bu özel çeşit yatırımlar, protipinizi gördükten sonra yatırım sürecini başlatacaktır.

Ülkemizde Bulunan Başlıca Melek Yatırım Ağları

Girişiminize fon sağlayabileceğiniz, Türkiye’nin önde gelen melek yatırımcı ağlarına aşağıdaki listemizden ulaşabilirsiniz.

Galata Business Angels 

Galata Business Angels (GBA),  potansiyeli en yüksek girişimcilerle en deneyimli yatırımcıları buluşturarak başarılı dijital girişimcilik hikayelerinin çıkmasını sağlayan Türkiye’nin ilk melek yatırım ağıdır. 

İstanbul Startup Angels

İstanbul Startup Angels,  yüksek etki yaratacak yeni girişimleri başlangıç aşamasında keşfetmek, mentorluk yapmak ve Türkiye’deki potansiyel yatırımcıları geliştirmeyi amaçlayan akredite melek yatırım ağıdır.

Keiretsu Forum 

Keiretsu Forum, 4 kıtada 53 şubesi ve 3.000’in üzerinde akredite – lisanslı yatırımcı üyesi ile dünyanın en büyük melek yatırımcı ağlarından biridir. Teknoloji, tüketim malları, internet, sağlık, enerji, gayrimenkul vb. yüksek büyüme gösteren çeşitli sektörlerdeki 1000’i aşkın girişimci şirkete, $900 milyon üzerinde yatırım gerçekleştirilmesine aracılık etmiştir. Türkiye’de 90’dan fazla melek yatırımcısı ve 42 start-up’a 60 milyon TL’den fazla gerçekleştirdiği yatırım ile; Türkiye’nin en büyük ve en güçlü yatırımcı ağlarından biri olmayı başarmıştır.

EGİAD Melekleri

EGİAD Melekleri Yatırım Ağı Ege Genç İş İnsanları Derneği tarafından kurulmuş bir girişimci destek sistemidir. Belirlenen kriterlere uygun iş ve girişim fikirleri iş planlarına dönüştürülmek koşuluyla sistem içinde yer alan potansiyel yatırımcıların görüşüne sunulmaktadır.

EGİAD Melekleri Yatırım Ağı, İzmir, Ege Bölgesi ve Türkiye’deki melek yatırımcı ve risk sermayesi grupları ile ağ ilişkisi içinde olacağından girişimcilere çok geniş bir ekosistemden yararlanma fırsatı sunmaktadır. 

Telos Angels

Telos Angels, desteklediği her girişime mentörlük etmesiyle bilinen bir başka melek yatırım ağıdır.

TRAngels Melek Yatırım Ağı

TRANGELS Melek Yatırımcı Ağı, TRANGELS Finansal Hizmetler A.Ş. kurucuları tarafından Bireysel Yatırım Katılımcısı mevzuatına uygun olarak T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’nın izniyle kurulmuştur. TRANGELS Melek Yatırım Ağı, başvuruda bulunan girişimciler veya iş birlikleri sayesinde kendi bulduğu girişim projeleriyle melek yatırımcıları bir araya getirerek, projelerin hayata geçirilmesine katkıda bulunan bir platformudur. 

Melek Yatırım Ağlarının Girişimcilere Sağladığı Faydalar

  • Bir ağa başvurduğunda, birden fazla melek yatırımcı ile görüşme şansı elde eder,
  • Yukarıda dile getirdiğimiz gibi, eğer yüksek oranda bir yatırım arıyorsa, birden fazla melek yatırımcı ile bu yatırımı tamamlayabilir,
  • Ağ yönetimi yatırımcıları ağa alırken bir eleme sürecinden geçirdiği için girişiminize uygun  yatırımcılara ulaşabilir,
  • Ağ yönetimi, doğru yatırımcıları girişimciye yönlendirir,
  • Girişimciler bir ağdan yatırım aldığında, diğer melek yatırımcılardan da mentorluk alabilir.

Brandaft Dijital Ajans

Brandaft, girişimcilerin ihtiyacı olan bilinirliğe ( hedef kitle ) yönelik dijital pazarlama stratejileri kurgular. Bu stratejiler doğrultusunda online trafiklerinizi organik olarak büyüterek, gelir sağlamanızı amaçlar.

Bülten abone olarak içeriklerden ilk siz haberdar olun.

Yayınladığımız içeriklerden ilk siz haberdar olmak için e posta bültenimize abone olun.

Son eklenen yazılar

Web projeniz için teklif alın.

Arama trafiğinizi ve dönüş oranlarınızı artıralım.

Teklif almak için formu eksiksiz doldurun. Size en kısa süre içerisinde dönüş yapacağız.

Ücretsiz SEO Analiz
Bilgi Formu

Ücretsiz SEO analiz raporunuzun hazırlanabilmesi için aşağıdaki bilgileri lütfen eksiksiz girin. Raporunuz üç gün içinde belirtilen mail adresine iletilecektir.