HootSuite, HootSuite nedir, HootSuite fiyat, brandaft dijital ajans, sosyal medya yönetimi

HootSuite nedir ve nasıl kullanılır?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Günlük ortalama 4-5 saatimizi sosyal medyada geçirdiğimiz düşünüldüğünde, sosyal medya stratejisi ve sosyal medya pazarlaması işletmeler için büyük önem taşıyor. Hedef kitlenizi yakından tanıyabileceğiniz ve sosyal medya hesap yönetimini gerçekleştireceğiniz HootSuite, bir çok sosyal medya profesyoneli ve kurumsal şirket tarafından tercih ediliyor. Sosyal medya yönetiminde, vakit tasarrufu yapmanızı ve hedef kitleniz hakkında kıymetli bilgiler edineceğiniz Hootsuite konulu yazımızda, HootSuite nedir ve nasıl kullanılır sorularına cevap arayacağız.

İlgili konu : Sosyal medya yönetimi

HootSuite Nedir?

HootSuite uygulaması, sosyal medya hesaplarının tek pano altında yönetildiği bir arayüze sahip sosyal medya yönetim aracıdır. Burada birden fazla sosyal medya hesabınıza ulaşım sağlayarak planlama ve paylaşım yapabilir; paylaşımlarınızı depolayabilirsiniz.

İlgili konu: Sosyal medya yönetim araçları

Popüler Sosyal Medya Aracı HootSuite Özellikleri

Hesap yönetimini kolaylaştırın.

Sosyal medya hesaplarınızın eş zamanlı olarak tek bir araçtan yönetilmesi hayatınızı kolaylaştırır. HootSuite bu konuda diğer sosyal medya yönetim araçlarının önündedir. Kullandığınız tüm sosyal medya hesaplarını tek bir panelden yönetebiliyor olmak bir paylaşımınızı bütün sosyal medya hesaplarınızda aynı anda paylaşabilme imkânı sunar.

Bütün sosyal ağlarınızı tek bir panelden yönetin.

Facebook, Twitter Instagram, LinkedIn ve piyasadaki hemen hemen bütün sosyal ağlarla uyumlu olan HootSuite in zaman ayarlaması özelliği sayesinde günün istenen saatlerinde paylaşımlar planlanabilir. Yapmak istediğiniz paylaşımın zamanını ayarladığımızda başka hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak gönderiniz oluşur ve bağlı olan tüm sosyal medya hesaplarınızdan paylaşımınız gerçekleşir. Böylece sosyal medyadaki varlığınız hiç pasif olmayacak; aktif bir kullanıcı olmuş olacaksınız. Birden fazla sosyal medya hesabı kullananlar için manuel olarak hepsinde paylaşım yapmak yerine HootSuite nin bu özelliği sayesinde artık zamandan tasarruf edebilirsiniz. 

Detaylı raporlarla sosyal medya stratejisine yön verin.

Bir diğer ilgi çekici kısmı ise raporlama özelliğidir. Bunun sayesinde yaptığınız paylaşımların ziyaretçiler tarafından en çok hangi saatlerde görüldüğünü, en fazla veya az etkileşim alan paylaşımlarınızı görebilir ve gönderilerinizin tıklanma oranlarını takip edebilirsiniz. Ayrıca belirlediğiniz bu raporların günlük, aylık veya haftalık olarak mail adreslerine gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Mobil uygulamadan kolay erişim

HootSuite, farklı platformlarda da rahatlıkla kullanılabilme özelliğine sahiptir. Mobil uygulaması sayesinde telefon ve tablet üzerinden kolayca kullanılabilmesinin yanı sıra; masaüstünden de rahatlıkla kullanılabilir. 

Otomatik mesajlar hazırlayın.

 HootSuite de planladığınız mesajların listesini oluşturup daha sonra arayüze yükleme özelliği sayesinde mesajları manuel olarak göndermenize gerek kalmaz.

Hootsuite Türkçe dil desteği var mı?

Evet, Türkçe sürümü de mevcut. HootSuite in Türkçe dil seçeneğinin olması uygulamanın iyi yanlarından birisi.  Ayrıca, URL kısaltma özelliği sayesinde Twitter’da sınırlı olan karakter tasarrufunu sağlayabilirsiniz.

Hootsuite ücretli mi?

Hootsuite hem ücretli hem de ücretsiz versiyonları olan bir sosyal medya yönetim aracıdır. Ücretsiz sürümün sunduğu özelliklerden faydalanarak sosyal medyadaki iş akışınızı planlayabilirsiniz.

HootSuite Nasıl Kullanılır?

HootSuite’i mobil cihazda mı yoksa web üzerinde mi kullanacağınıza karar verdikten sonra buna uygun olarak ister web sitesini ziyaret ederek programı indirebilir isterseniz de HootSuite uygulamasını Play Store ya da App Store üzerinden indirebilirsiniz. 

HootSuite  Kişisel Kullanım İçin Nasıl Ayarlanır?

HootSuite Üyesi Olun

Programı indirdikten sonra HootSuite’e üye olmalısınız. Bunu e-mail adresinizi kullanarak veya Facebook, Twitter, Google+ hesaplarını bağlayarak da yapabilirsiniz. Üye olma esnasında karşınıza farklı üyelik seçenekleri çıkacaktır. Ücretsiz olarak uygulamayı kullanmaya başlamak ve devamında sizin için en uygun ücretli üyeliği seçerek devam etmek; uygulamayı ücretsiz olarak kullanmak veya ücretli olarak kullanmak gibi seçeneklerden siz kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Uygulamayı tanımak adına deneme sürümünü deneyebilirsiniz. HootSuite’in ücretsiz sürümü tek bir kullanıcının yalnızca 3 farklı sosyal platformda hesap yönetmesine izin veriyor. Eğer üçten fazla hesabı yönetmenize gerek yoksa ücretsiz sürümü yeterli olacaktır.

Hesap oluşturun.

HootSuite’e üye olduktan sonra hesap oluşturmanız gerekir. Eklemek istediğiniz tüm sosyal medya hesaplarınızın her biriyle tek tek giriş yapmanız gerekir. Bu sırada farklı sosyal medya hesaplarınızın şifreleri kaydedilmez. Hesabınızı oluşturduktan sonra panodaki “+Sosyal Ağ Ekle” butonuna tıklayarak istediğiniz sosyal medya hesabınızı ekleyip kaldırabilirsiniz. 

Akış Ekleyin

Ardından gösterge tablosu üzerinde “+Akış Ekle” butonuna tıklayıp akış ekleyebilirsiniz. Sosyal medya hesabınızı seçip takip etmek istediğiniz yayını ekleyebilirsiniz. Örneğin Twitter’da sıklıkla takip ettiğiniz bir kişi, Facebook haber kaynağı gibi.

Mesaj Oluşturun

HootSuite panosunun üst çubuğunu kullanarak yayınlamak istediğiniz mesajları oluşturabilirsiniz. Sol tarafta açılan menüden istediğiniz sosyal medya hesabınızı seçerek hepsinde aynı anda bir mesajı yayınlama özelliğini kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra mesajınızı “Oluştur” penceresinde oluşturarak bağlantı, resim, konum da ekleyebilirsiniz. Mesaj hazır olduktan sonra kullandığınız tüm sosyal medya hesaplarında yayınlamak için “Şimdi Gönder” butonuyla işleminizi tamamlayabilirsiniz. 

Business Plan

Profesyonel Hesabınızı Oluşturun

HootSuite ın hazırlamış olduğu pazarlama araçlarını kullanabilmek için firmanızın “Pro” veya “Enterprise” adlı paketlerden birini kullanıyor olması gerekir. Eğer bulunmuş olduğunuz firmanın sosyal medya pazarlama bölümü var veya aktif bir sosyal medya kullanıcısı olmak durumdaysanız “Enterprise” paketi size daha uygun olacaktır.

 Firmanızı Aramalarda Takip Edin

Akış oluşturduktan sonra bunu arama akışı olarak da kullanabilirsiniz. İstediğiniz kelimeyi yazarak –buna kendi firmanız da dâhil– aramanızı gerçekleştirebilir, istediklerinizi yakından takip edebilirsiniz. Ayrıca Facebook, Twitter ve diğer platformlar üzerinden arama yaparak firmanızın –veya ürün– sosyal medya ağlardaki görünümüne bakabilirsiniz.

 Planlama

Bir firmanın birden fazla sosyal medya hesabını tek bir elden yönetebilmek için en uygun araçlardan olan HootSuite, planlama özelliğiyle kolaylık sağlar. Örneğin önceden hazırladığınız bir mesajı veya bir gönderiyi tüm hesaplarda ayarladığınız ileri zamanlı bir tarihte yayınlayabilir. “Oluştur” penceresindeki takvim görseline tıklayarak istediğiniz gün ve saatte gönderilecek bir mesajı da planlayabiliyorsunuz. Böylece zamanı geldiğinde manuel olarak bir daha ilgilenmenize gerek kalmadan otomatik olarak işiniz tamamlanmış oluyor.

Otomatik Planlama 

Eğer isterseniz müşterilerinizle direkt iletişim kurabilirsiniz. Facebook, Twitter, Google+ sayfalarınız için belirlediğiniz özel mesajları ayarlayarak otomatik planlama ile yanıtlayabilirsiniz.

Rapor ve analiz özellikleri

Firmanızın sosyal medyadaki başarısını analiz edebilirsiniz. Çeşitli raporlama araçları sayesinde etkileşim, beğeni, yanıt, etkinlik gibi pek çok unsuru takip edebilirsiniz. Raporu kendiniz oluşturmak isterseniz “Analytics” butonuna tıklayabilirsiniz. Hazır rapor ise ekip üyelerini belirli akışlara göre görevlere atayan araçlar içerir. 

Hesap Sekmelerini Düzenleme

Uygulamaya bütün hesaplarınızı ekledikten sonra bu hesapları farklı sekmelere ayırmanız kullanımınızı daha kolay bir hale getirecektir. Örneğin bir firmanın tüm hesaplarını tek sekmeden diğer firmanın tüm hesaplarını başka bir sekme üzerinden yönetebilirsiniz ve böylece karışıklık yaşamadan bir panel oluşturmuş olursunuz.

Coğrafi hedefleme ile hedef kitlenize ulaşın.

Coğrafi konumları hedefleme sayesinde mesajlarınızı özelleştirebilirsiniz. Eğer firma olarak bir Enterprise hesabı kullanıyorsanız bölge ve dil seçebilir; böylece belirli pazarlama içerikli mesajlarınızı bu bölgelere göre özelleştirebilirsiniz.

Bu yazımızda HootSuite nedir, nasıl kullanılır ve özellikleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını verdik. Daha fazla bilgi için HootSuite ın resmi sitesini ziyaret edebilir ve uygulamayı indirerek siz de deneyebilirsiniz.

Hootsuite Fiyat konusunda uygun mu?

Hootsuite fiyat skalasını geniş tutmayı tercih etmiş. Giriş seviyesi özelliklere sahip “professional” paketi aylık 19 Euro iken fiyat, eklenen özellikler ve değişen paketlerle beraber 599 Euro’ya kadar yükselebiliyor.

Fiyatları buradan inceleyin.

Sonuç : Kullanmaya değer mi?

Yazımızda, popüler sosyal medya yönetim araçlarından HootSuite nedir, HootSuite nasıl kullanılır gibi konulara değindik. Gerek sahip olduğu gelişmiş raporlama özellikleri, gerek içerik zamanlama ve planlama özellikleriyle sosyal medya yönetimi profesyonellerinin vazgeçilmezi. 

Bültenimize abone olarak içeriklerden ilk siz haberdar olun.

Yayınladığımız içeriklerden ilk siz haberdar olmak için e posta bültenimize abone olun.

Son eklenen yazılar